Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Milyonlar Zam için Bayram Sonrasını Bekliyor!

Memur ve emekli gözünü Temmuz ayına çevirdi. 6 aylık enflasyon farkı ile maaş zammı belli olacak. Detaylar haberde...
Milyonlar Zam için Bayram Sonrasını Bekliyor!
HABER GİRİŞ

Türkiye’de milyonlarca çalışan gözünü Temmuz ayına çevirdi. Temmuz ayının ilk haftasında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak Haziran ayı enflasyon oranıyla maaş zammı belli olacak.

TÜİK tarafından açıklanacak olan Haziran ayı enflasyonu ile 6 aylık enflasyon farkı belli olmuş olacak. Yılda 2 kez enflasyon farkına bağlı olarak maaş zammı alan memur ve emekliler ise merakla enflasyon raporunu bekliyor.

TÜİK tarafından Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs ayları için açıklanan enflasyon verisiyle birlikte 5 aylık enflasyon farkı 22,72 oldu.

Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi geçen hafta açıklanmıştı. 6 aylık enflasyon yüzde 25,46 olarak hesaplandı. Haziran ayı enflasyonuyla aynı doğrultuda gelirse eğer emeklilerin alacağı zam oranı, enflasyon farkına bağlı olarak yüzde 25,46 olarak hesaplandı.

Maaşlarla ilgili düzenleme yapılacaksa Kurban Bayramı’ndan sonra 2 hafta içerisinde yapılması gerekiyor.

GCM Yatırım Banner

Bunun yanında asgari ücret ve aylıklarla ilgili bir düzenleme yapılacaksa bu iki hafta içerisinde yapılması gerekiyor.

Asgari ücrete zam yapılıp yapılmayacağı merakını korurken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yakın bir zamanda asgari ücrete zam olmayacağını açıklamıştı.

Eğer en düşük aylık yükseltilmezse milyonlarca emekli yine 10 bin lira almaya devam edecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın