Yatırım yapmaya başla!

Milyonerlerin Sürdürdüğü En Saçma 10 Hukuk Mücadelesi

Milyonerlerin Sürdürdüğü En Saçma 10 Hukuk Mücadelesi

Hayatta bezen önü arkası bitmeyen isteklerimiz olur. Tabi bu durum milyoner sıfatıyla anıldığınızda farklı bir boyut kazanır. Çoğu kişiye göre onlar, hayattan zaten istediklerini almıştır. Peki, gerçekten öyle mi? Aslında durum pek de düşünüldüğü gibi değil. Arada atlanan küçücük bir hayat kuralı var. İnsanoğlu daima daha fazlasını ister. Yaradılıştan gelen bu özellik, çoğu zengini daha fazla kazanma dürtüsüyle ele geçirir.

Daha çok para kazanma hırsı, yüksek bir ego ve saygınlık. Bu özelliklerin hepsi hemen herkeste bulunur. Ama bir tanesi normal düzeyi az bir miktar aşarsa, olaylara bakış açınızdan dünya görüşünüze varıncaya kadar bütün karakteriniz değişir ve başka biri olursunuz. Magazin programlarında şaşırıp kaldığımız, hatta “yok artık” diye tepki verdiğimiz olayların başka nasıl gerçekleştiğini düşünüyorsunuz ki? Tabi ki bu duruma sadece içsel dürtüler egemen olmuyor. Özellikle popülerliğini medyaya borçlu kişiler, sürekli gündemde yer alabilmek için ilginç olaylara imza atabiliyor. Bu olayların başında da çoğu zaman birbirlerine karşı açtıkları tazminat davaları yer alıyor.

Aslında bu durum, ülkemizde de oldukça popüler. Bizlerin çoğu zaman “ya sabır” ya da “aman…” diyerek geçiştirdiği çoğu şey, onlar için dava sebebidir. Bazen maddi, bazense manevi anlamda açılan davaların konuları oldukça komik durumların yaşanmasına da yol açabiliyor. İşte bizler de tam da buradan yola çıkarak, sizleri oldukça şaşırtacak hikayeleri içinde barındıran ünlü davalarına göz atacağız. Listemizde kimler yok ki? Ünlü rap sanatçılarından iş adamlarına kadar hepsinin yüzünüzde tebessüm ve şaşkınlık uyandıracağına eminim.

İşte karşınızda milyonerlerin saçma davaları:

10 Louis Bacon – Peter Nygard

Louis Bacon - Peter NygardMilyon dolarlık davalar açan kişilerin nasıl hayatlar sürdürdüğünü mü merak ediyorsunuz? İşte cevabınız. Bahamalar’da bulunan yazlık evleri birbirine komşu olan Louis Bacon ve Peter Nygard arasındaki dava, tam olarak bu durumu açıklıyor. Çünkü bu ikilinin arasında 50 milyon dolar değerinde olan bir hukuk mücadelesi var.

Bu davanın ortaya çıkış sebebini duyduğunuzda daha da şaşıracaksınız. Çünkü bu sadece “kim, kim için ne demiş” gibi saçma sebepler yüzünden açılmış bir dava. Biraz daha detaylandıracak olursak; Nygard, Bacon hakkında; “katil, Ku Klux Klan isimli bir grubun üyesi, uyuşturucu kaçakçısı, rüşvetçi, terörist” olduğu şeklinde konuşmalar yapıyormuş. İşte bu yüzen de Bacon, Nygard’a 50 milyon dolar değerinde bir dava açmış.

9 Tom McAllister – David Douglas-Home

Tom McAllister - David Douglas-HomeSahipsiz bir araziyi kendi arsasıymış gibi kullanmaya başlayan Tom McAllister, bir çöp yığınına dönmüş araziyi 15.000 dolar harcayarak temizlettirmiş. Neredeyse 20 yıl boyunca, burayı iş makinelerinin park yeri olarak kullanmış. Daha sonra eski bir başbakanın oğlu olan David Douglas-Home, bu arsanın kendisine ait olduğunu iddia etmiş ve Tom McAllister’a dava açmış. Neticede, Douglas-Home davayı kazanmış ve McAllister araziyi boşaltmak zorunda kalmış.

8 Donald Trump – Timothy O’Brien

Donald Trump - Timothy O'BrienDonald Trump’un dünyanın en zenginleri arasında yer aldığını hepimiz biliyoruz. Bununla birlikte, 4 milyon dolar değerinde gayrimenkulü olan Trump, 2006 yılında yapılacak başkanlık seçimlerine de aday olacağını duyurdu. Sonuçta bu ünlü kişiliğin bir milyarder olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak hakkınızda milyon dolarlık bir dava açılmasını istemiyorsanız, bunun hakkında fazla yorum yapmayın derim.

Donald Trump’un 150 ila 250 milyon dolar arasında bir serveti olduğunu söyleyen yazar Timothy O’Brien’e, Donald Trump tarafından 5 milyon dolarlık bir dava açılmıştır. Sonuçta; Timothy O’Brien davayı kazanmış, Trump ise servetine 5 milyon dolar daha ekleme şansından mahrum bırakılmıştır.

Dünyanın en zenginleri arasında bulunan Trump, Amerika başkanlık adaylığıyla yine dünyanın gündemine otormayı başardı. Başarılı iş adamının bu yarış için evini sattığı konuşuluyor, sizce bu ne kadar doğru olabilir? Detaylları Donald Trump’un 21 Milyon Dolara Sattığı Lüks Teras Katı isimli yazımızdan öğrenebilirsiniz.

7 PETA – New Jersey Division Of Fish And Wildlife

PETA - New Jersey Division Of Fish And WildlifePETA, (People for the Ethical Treatment of Animals) yani hayvanlara etik muamele için mücadele edenlerin, New Jersey Balık ve Yaban Hayatı Koruma Bölümü’ne açtığı dava gerçekten trajikomik nitelik taşıyor. Zira hayvanların katledilmesine karşı çalışmalar yürüten PETA çalışanlarından iki kişi, bir geyiğe çarparak onun ölümüne neden olmuş ve bunun sorumluluğunu New Jersey Balık ve Yaban Hayatı Koruma Bölümü’ne yüklemiştir. Çünkü PETA üyelerinin söylemine göre, av sezonunda olan geyikler bu yüzden ormandan kaçıyorlar ve yola fırlıyorlarmış. Yani New Jersey Balık ve Yaban Hayatı Koruma Bölümü, bu konuda bazı önlemler almalı.

6 Wylie Gustafson – Yahoo

Wylie Gustafson - YahooDünyanın en gelişmiş arama motorlarından biri olan Yahoo, ortaya çıktığı ilk yıllarda bu kadar büyük değildi. Örneğin; Yahoo kulağa hoş gelen bir tanıtım müziğine ihtiyaç duymuş ve bu iş için Wylie Gustafson’a teklifte bulunmuştur. 600 dolardan daha az bir paraya işi kabul eden Wylie Gustafson “Yahoo-ooo-oo” şeklinde kısa bir melodiyle, bu işin üstesinden başarıyla gelmişti. Ancak Yahoo’nun bu ezgiyi kullanmaya devam ettiğini öğrenen Gustafson, duruma baya bir bozulmuş ve Yahoo’ya dava açmıştır.

Sonuçta anlaşmaya varan taraflar, bu sorunu mahkeme dışında çözmüşler. Nihai olarak, Gustafson’un ne kadar para aldığı bilinmese bile, görünen o ki her iki taraf da anlaşmadan memnun kalmış.

5 Meredith Berkman – Robert’s American Gourmet Food

Meredith Berkman - Robert's American Gourmet FoodDiyet yapan ve aldığı kaloriyi gramı gramına hesaplayan kadınlarla uğraşmanın ne kadar zor olduğunu biliyorsunuz, değil mi? Bilmiyorsanız da birazdan öğreneceğinizden emin olabilirsiniz. Şöyle ki Meredith Berkman isimli bir kadın, Robert’s Amerikan Gourmet Food isimli bir markaya, ürününün üzerindeki yanlış kalori değerleri nedeniyle dava açmış. Peki, bunu nasıl anlamış dersiniz? Sürekli bu ürünü tüketiyormuş ve kalori hesabı yapan kadın fazladan kilo alıyormuş.

Sonuçta, yapılan araştırmalar neticesinde Meredith Berkman’ın tezinde haklı olduğu kanıtlanmış. Aslında 147 kalori ve 8.5 gram yağ içeren ürünün önceki bilgilerinde 120 kalori ve 2.5 gram yağ oranı içerdiği belirtiliyormuş. Firmaya 50 milyon dolarlık dava açan Berkman, aldığı 800.000 doların yanısıra 3.5 milyon dolar değerinde alışveriş kuponu da kazanmış.

4 Richard Rosner – ABC

Richard Rosner - ABCABC kanalına dava açan Richard Rosner’ın oldukça garip bir kariyeri olduğunu görüyoruz. Değişik meslek gruplarında çalışan Richard Rosner; yapımcı, oyuncu, garson, nü model ve televizyon yazarlığı yapmıştır. Buna ek olarak, genç yaşlardayken IQ testlerinden epey yüksek puanlar alan Rosner, bir bilgi yarışması için sorular hazırlamaya başlamıştır.

“Who Wants to be a Millionaire?” isimli bilgi yarışmasına katılan Rosner, 16.000 dolarlık bir soruya yanlış cevap vererek, milyoner olma şansını kaybetmiştir. Ancak sınırları zorlamaya kararlı olan Rosner, sorunun yanlış olduğunu iddia ederek ABC’ye dava açmış, fakat kazanamamıştır.

3 Kanye West&Damon Dash – Loisaidas

Kanye West&Damon Dash - LoisaidasKanye West ile Damon Dash’in başarılı rap müzisyenleri olduğunu hepimiz biliyoruz. Roc-A-Fella Records’un albümlerini yaptığı iki ünlü isim, New York’un doğu yakasındaki siyahileri anlatan bir film yapmaya karar vermiş ve filmin adını Loisaidas olarak belirlemişler. Ancak, aynı isimdeki bir Latin grubunun solisti olan Michael Medina, bu durumdan rahatsız olmuş ve ikiliyi dava etmiş. Michael Medina’nın gerekçesi ise siyahi çete üyeleriyle ve şiddetle dolu olan bu filmin isminin, grubunun adını lekeleme tehdidi imiş.

2 Bina Çatısı Sahipleri – Chicago Cubs

Bina Çatısı Sahipleri - Chicago Cubs

Amerika’nın en ünlü stadyumlarından biri olan Wrigley Field, Chicago Cubs’un sahası olarak bilinmektedir. Stadyumun karşısında yer alan binanın çatısındaki koltuklar, bu stadyumda yapılan müsabakaları izlemek için kullanılmaktaydı. Ancak Cubs’ın, Rickett Family tarafından satın alınması durumu değiştirmiştir. Firma, Wrigley Field’in yenilenmesine karar verilmiştir. Yerleri değiştirilen skor tablolar, ev sahiplerinin manzarasını kapattığı için Chicago Cubs’a dava açılmıştır. Fakat ev sahipleri bu davada kazanan taraf olmamıştır. Çünkü Chicago Cubs ile bina çatısı sahipleri arasında birkaç sene önce yapılan anlaşmanın miadının bir ay önce dolduğu, yazılı belgelerle kanıtlanmıştır.

1 Richard Fields – Ekaterina Fields

Richard Fields - Ekaterina FleldsElbette boşanma davaları, aslında velayet davası desek daha doğru olur. 59 yaşındaki Rus milyoner Richard Fields ile 42 yaşındaki eşi Ekaterina Fields’in verdiği mücadele, sıradan bir velayet davası değil. Çünkü ortada çocuk değil; bir piyano var. Evet, Steinway Baby Grand Piano’yu paylaşamayan isimler, bu sorunu yasal yollarla çözmeye karar vermiş. Neticede piyanonun, milyoner eski kocada kalmasına karar verilmiş. Bu evliliğinden önce 3 evlilik daha yapan Fields, önceki davalarında başarılı olamasa da anlaşılan o ki bu kez istediğini elde etmiş.

Evet, çok saçma nedenlerle açılan bu milyonluk davalar hakkında ne düşünüyorsunuz? “Pire için yorgan yakmak” deyimini bu yazı için kullansak, hiç de abartmış olmayız sanırım. Üzerinde düşünülecek ve dava edilecek o kadar çok şey varken, milyoner olmayı başarmış isimlerin böyle anlamsız işlerle uğraşması sizce de çok tuhaf görünmüyor mu? Ne dersiniz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kimdir kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum