Yatırım yapmaya başla!

Milyon Dolarlık Maaşla Çalışacak Kişi Neden Bulunamıyor?

Geçen sene tamamlanan dünyanın en büyük radyo teleskopu, milyon dolarlık maaş vaad etmesine rağmen çalışacak personel bulamıyor. Peki, bu şaşırtıcı durumun nedeni ne?
Milyon Dolarlık Maaşla Çalışacak Kişi Neden Bulunamıyor?

Milyon dolarlık maaşı duyduğunuzda sevinmiş olabilirsiniz. Ancak aceleci davranmayın ve haberin detaylarını dinleyin. Çünkü çalışanı arayan şirket; geçtiğimiz yıl Çin’de tamamlanan dünyanın en büyük radyo teleskobu olan FAST! Ve tesis, aylardır iş ilanına başvuru gelmediğini açıklamasıyla gündeme oturdu. Peki, 1.379 milyar nüfuslu kalabalık ülke, nasıl oluyor da milyon dolar ücret vereceği bir çalışan bulamıyor? İşte ayrıntılar:

FAST’in inşaatına 6 yıl önce başlanmış ve tesis geçtiğimiz yıl tamamlanmıştı. Maliyeti 180 milyon doları bulan teleskop, kullanılan 4.450 adet paneli, büyüklüğü ve amacı ile dikkat çekmişti.

Dünyanın en büyük radyo teleskobu FAST

Zira 1.6 kilometrelik çevre uzunluğuyla, bir ışık yılı ötesindeki iletimleri algılaması hedeflenen teleskobun, dünya dışı varlıkları bulmak gibi pek çok farklı araştırmanın kaynağı olacağı duyuruldu.

Yani tesis diğer niteliklerinin dışında yalnızca hedefledikleriyle bile merak uyandırıyor. Ancak tarihin seyrini değiştirebilecek bu proje için bir türlü çalışan bulunamıyor.

Evrenin derinlikleri, dünya dışı varlıkla incelenecek!

Tıpkı NASA’nın gezegen koruma memuru iş ilanı gibi dikkat çekici olan bu görev için çalışan bulunamamasının nedenleri ise şöyle!

Çin Bilimler Akademisi’nden bir yetkilinin yaptığı açıklamaya göre; bilim insanından beklentilerin çok yüksek olması birinci neden.

1.2 milyon dolara çalışacak bilim insanından beklentiler çok yüksek!

Çünkü alanda zaten yeteri kadar az kalifiye personel varken, şirket neredeyse hiçbir bilim insanının taşıyamayacağı nitelikleri talep ediyor.

Sonuçta; benzer bir tesiste en az 20 yıllık tecrübe detayı başlı başına bir engel! Buna ek olarak, aranan kişinin bulunamamasının başka nedenleri de var.

Milyon dolar maaşla çalışan bulunamıyor

Mesela; 1.2 milyar dolar ödeyecekleri tesisin müdürü olacak bilim insanının, dünyaca ünlü araştırma enstitülerinde üst düzey pozisyonlarda çalışmış ve büyük ölçekli radyo teleskop projelerinde öncülük yapmış olması gerekiyor.

Kısacası; Çin kendi ülkesinde bulamayacağını düşündüğü bu “özel” çalışanı Batı ülkelerinde arıyor. Ancak iş ilanı 2-3 ay önce verilmesine rağmen hala bir başvuru yapılmış değil. Bu da FAST’in değil Çin’de dünyada bile bulunamayacak bir çalışan aradığı düşüncesini akla getiriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum