Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Milyarderler Dünyayı Kirletirken de Yoksullara Fark Attı

Milyarderlerin iklim değişikliğini hızlandırmadaki rolü ortaya serildi. Sorumluluktan çok uzun süre kaçan zenginler için kuralların değiştirilme vakti geldi.
Milyarderler Dünyayı Kirletirken de Yoksullara Fark Attı
HABER GİRİŞ

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, milyarderlerin ortalama bir kişiye göre dünyayı milyon kat fazla kirlettiğini açıkladı. Kuruluş tarafından hazırlanan rapora göre dünyanın en zengin milyarderlerinden 125’inin yatırımları, her yıl 393 milyon ton karbondioksit emisyonuna neden oluyor.

Küresel yoksulluğa karşı mücadele eden Oxfam, ortalama bir milyarderin yıllık emisyonunun dünya nüfusunun en fakir yüzde 90’ındaki bir kişiden bir milyon kat daha fazla olduğunu bildirdi.

Raporda, araştırmaya dahil edilen milyarderlerin 183 şirkette ortak 2,4 trilyon dolarlık hissesi olduğu ve bunun yılda milyarder başına ortalama 3 milyon ton karbondioksit salınımı anlamına geldiği söylendi.

Çalışma, milyarderlerin yatırımlarının yaklaşık yüzde 14’ünün yenilenemeyen enerji ve çimento gibi malzemeler gibi kirletici endüstrilerde olduğunu da ortaya koydu. Bununla birlikte ortalama bir yatırımcının, bu sektörlere yatırdıkları pay diğerlerinin yarısı kadar.

Oxfam GB CEO’su Danny Sriskandarajah, COP27 iklim zirvesinde dünya liderlerini“büyük şirketlerin ve onların zengin yatırımcılarının iklim krizini tetikleyen kirlilikten kâr elde etmede oynadıkları rolü ortaya çıkarmaya ve değiştirmeye çağırdı.

GCM Yatırım Banner

Srikandarajah rapora ilişkin basın açıklamasında, “Süper zenginlerin iklim değişikliğini hızlandırmadaki rolü nadiren tartışılıyor ve bunun onun değişmesi gerekiyor.” dedi.

Şirket piramidinin tepesindeki bu milyarder yatırımcıların, iklim çöküşünü tetikleme konusunda büyük sorumlulukları olduğunun altını çizdi. “Sorumluluktan çok uzun süre kaçtılar.” ifadeleriyle dikkat çekti.

Pazar günü resmen başlayan COP27 zirvesi, iklim krizinin nasıl ele alınacağına ilişkin görüşmeler için Mısır’da yaklaşık 200 ülkeden delegeleri katılımıyla sürüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.