Yatırım yapmaya başla!

Milyarderler Tarafından Yönetilen Şirketler Yatırımcılar için Daha İyi

Yapılan bir araştırma, milyarderler tarafından işletilen şirketlerin yatırımcılar için daha iyi olduğunu gösterdi. İşte detaylar;
Milyarderler Tarafından Yönetilen Şirketler Yatırımcılar için Daha İyi

Milyarderler kendileri için para kazanmakta iyi olma eğilimindedir ve onların kontrol ettikleri şirketlerden satın almak, yatırımcıları da zenginleştirebilir.

İsviçreli banka UBS ve denetim firması PwC’den gelen yeni raporda, milyarderler tarafından kontrol edilen şirketlerdeki hisselerin, son 15 yılda küresel pazar ortalamasını önemli ölçüde geride bıraktığı belirtildi.

Milyarder Etkisi

Milyarder EtkisiMilyarderler nüfusu yükselirken 2018 gelişmelerinin toplam serveti azalttığını gösteren raporda bu sonuca ulaşmak için araştırmacılar, milyarderlerin dikkate değer ölçüde hükmettiği ve servetlerinin büyük bölümünün bağlı olduğu 603 halka açık şirketin hisse senedi performansını analiz etti.

Şirketlerin 15 yıllık dönemdeki yıllık kazançlarının 47 ülkede hisseleri izleyen geniş bir borsa endeksi için yüzde 9’a karşı yüzde 18 olduğu görüldü. Daha açığı milyarderlerin kontrolündeki şirketler, küresel çapta yüzde 8.7 daha iyi performans sergiledi. Milyarderlerin kontrolündeki şirketlerin daha kârlı olduğu da bildirildi.

“Milyarder etkisi olarak adlandırdığımız daha iyi performans sergileme, işletmenin halka açık veya özel olmasına bakılmaksızın girişimcinin kontrolü elinde tutmasına bağlıdır” dendi.

Milyarderleri Özel Kılan Ne?

Milyarderleri Özel Kılan Ne?Rapor, milyarderlerin şirketlerini başarılı kılan üç özelliği paylaşma eğiliminde olduğunu buldu ve bunları; akıllı risk alma, iş odağı ve kararlılık olarak açıkladı. Milyarder girişimcilerin, anladıkları risklere odaklanmak ve onları azaltma konusunda iyimser bir tavırları olduğu, aynı zamanda sürekli fırsatları araştırdıkları ve başarısızlıklardan yılmadıkları dile getirildi.

“Milyarderlerin girişimleri, performans ve yönetim teşvikleri arasında istisnai uyumdan faydalanan uzun vadeli bir strateji izleme eğilimindedir” denilen rapor, 27 milyona yakın işin doğrudan veya dolaylı olarak milyarderler tarafından kontrol edilen işletmelerle bağlantılı olabileceği sonucuna vardı.

Milyarderlerin Serveti 2018’de Neden Düştü?

Milyarderlerin Serveti 2018’de Neden Düştü?UBS Global Wealth Management yöneticisi Josef Stadler, milyarder patlamasının yıllarca süren büyümenin ardından 2018’de daha güçlü bir dolar, piyasa oynaklığı ve ekonomik zayıflık üzerine doğal bir düzeltme yaşadığını söyledi.

Milyarderlerin sayısı 2018’de 57 düşerken, yalnızca Amerikalıların trendi bozduğu bunun nedeninin de ABD’li teknoloji girişimcilerinin servetleri olduğu kaydedildi. Nitekim 2017’de ABD’de 70 milyarder varken 2018’de rakam 89’a yükseldi. Milyarderler 20182i 5 yıl öncesine kıyasla neredeyse yüzde 35 daha zengin olarak sona erdirdi.

Teknoloji Girişimcilerinin Serveti 5 Yılda Neredeyse İkiye Katlandı!

Teknoloji Girişimcilerinin Serveti 5 Yılda Neredeyse İkiye Katlandı!Teknoloji girişimcilerinin net serveti beş yılda neredeyse iki katına çıkarak 1.3 trilyon dolara ulaşırken, milyarderler tarafından kontrol edilen teknoloji şirketlerinin sayısı 76’dan 148’e yükseldi. Dünyanın en üstteki 20 teknoloji milyarderinin 10’u ABD’den gelirken, dördü Çin’den çıktı.

Sanayi girişimcileri ise azalan emtia fiyatları zemininde servetlerinin yüzde 15 azalarak 609 milyar doların altına düştüğünü gördü. UBS yöneticilerinden Simon Smiles, zenginliklerini büyütmek isteyen milyarderlerin, borsada işlem gören hisse senetlerine kıyasla doğrudan özel yatırımları tercih ettiklerini belirtti.

Milyarderler ve Vergiler

Milyarderler ve VergilerUBS, milyarderlerin daha yüksek vergi ödemeye zorlanmaları durumunda olumsuz sonuçların ortaya çıkabileceği konusunda uyardı. Nitekim ABD ve İngiltere gibi ülkelerde politikacılar, artan gelir eşitsizliğine çare olarak milyarderlerin daha çok vergi ödemesi gerektiğini savunuyor ve hareket her geçen gün biraz daha fazla ses getiriyor.

Örneğin Demokrat başkan adayı Elizabeth Warren, 1 milyar doların üzerinde serveti olanların her bir doları için 6 sent vergi ödemesini ve sermaye kazancı vergilerini yükseltmeyi öneriyor. İngiltere’nin muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ise adil bir toplumda milyarder olmayacağını savunuyor.

UBS Global Wealth Management yöneticisi Josef Stadler, özellikle girişimci olan milyarderler üzerindeki cezai vergilere karşı uyardı. CNN’e konuşan Stadle konuyla ilgili; “Milyonlarca iş, tuhaf riskler alan insanlar tarafından yaratıldı. Eğer üst tarafı kapatırsan, milyarderler risk iştahlarını aşağı doğru yöneteceklerdir ve bunun etkisi toplum için zararlı olacak” dedi.

UBS yöneticisi, servetin daha az el altında yoğunlaştığını kabul etti ancak eşitsizlik konusundaki endişelerin milyarderlerin elde ettiği şeylere karşı dengelenmesi gerektiğini savundu. “Milyardersiz bir dünyanın neye benzeyeceğini düşünün” diyen Stadler, farklı bir tür insan olduğunu öne sürdüğü milyarderlerin daha yetenekli olduklarının üzerini çizdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum