Yatırım yapmaya başla!

Milyarder Nüfusu Yükselmeye Devam Etse de 2018 Gelişmeleri Toplam Serveti Azalttı

UBS ve PwC tarafından hazırlanan milyarderler raporu, dünyanın milyarder nüfusunun yükselmeye devam ettiğini gösterdi. Detaylar aşağıda;
Milyarder Nüfusu Yükselmeye Devam Etse de 2018 Gelişmeleri Toplam Serveti Azalttı

Yayınlanan yeni bir çalışma, süper zenginlerin geçen yıl banka hesaplarına darbe almalarına rağmen dünyanın milyarder nüfusunun yükselmeye devam ettiğini gösterdi. UBS’nin 2019 Billionaire Insights isimli raporu, şu anda dünyada 2.101 milyarder olduğunu, bunun 5 yıl önceye kıyasla 589 birey ya da yüzde 38.9 artış anlamına geldiğini bildirdi.

Aynı beş yıllık sürede milyarderlerin toplam servetinin yüzde 34.5 artarak toplam 8.5 trilyon dolara ulaştığı kaydedildi. Ne var ki UBS’den Josef Stadler raporda, milyarderlerin servetinin 2008’den beri ilk kez daraldığını ve bunun nedeninin jeopolitik olduğunu savundu.

2018’de Dünyadaki Milyarder Sayısı 2.101’e Ulaştı

2018’de Dünyadaki Milyarder Sayısı 2.101’e Ulaştı2013 ila 2018 yıllarını kapsayan raporda UBS, toplam milyarder servetinin 2018 boyunca beş yılda ilk kez düştüğünü belirtti. Düşüşün gerekçeleri ise güçlü ABD doları, ticari sürtüşme, düşük ekonomik büyüme korkusu ve finansal piyasa volatilitesi olarak aktarıldı.

Buna rağmen milyarder servetinin yukarıda kaldığı da vurgulandı. 2018’de yalnızca Amerikan milyarderlerinin bir düşüşten muzdarip olmadığı ve servetlerinin yüzde 0.1 arttığı söylendi. Yıl sonu itibariyle bölgenin toplamda 3.6 trilyon dolarlık servetle 749 milyardere ev sahipliği yaptığı dile getirildi.

Asya Pasifik bölgesinin dünyanın en fazla milyarder sayısına ev sahipliği yaptığı, toplam serveti 2.5 trilyon dolar olan 754 milyarder ile bölgenin küresel milyarder nüfusun %36’sını temsil ettiği görüldü.

Bunun içinde Çin, bölgedeki milyarderlerin yüzde 43’ünü oluştururken, Hindistan yüzde 14’ünü, Hong Kong yüzde 9’unu ve Japonya sadece yüzde 4’ünü oluşturdu. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’nın milyarder nüfusu ise geçen yıl yüzde 5 düşerek 598’e geriledi, toplam servet ise 2.4 trilyon dolar oldu. Raporda ayrıca sıralamaya katılan kadın sayısındaki kayda değer artış dikkat çekti.

Kadın Milyarderlerin Sayısı 2013’e Kıyasla 2018’de Yüzde 46 Arttı

Kadın Milyarderlerin Sayısı 2013’e Kıyasla 2018’de Yüzde 46 ArttıŞu anda dünyada 233 kadın milyarder bulunurken bu rakam 2013’te kaydedilen 160 milyarderden yüzde 46 yüksekti ve artış bu dönemde erkek emsallerinin sergilediği yüzde 39’luk büyüme oranını geçti. Büyümenin büyük ölçüde Asya’daki kadınlar ve kadın girişimciler tarafından yönlendirildiğinin üzeri çizildi.

Julia Leong raporda; “Asya, geleneksel olarak erkek egemen kültürlere sahip olarak görülmeye devam etse de son beş yılda kadın milyarderlerin sayısının iki katından fazla arttığını görmek çok cesaretlendirici” dedi.

Çin Milyarderleri, Yavaşlayan Ekonomi ve Yükselen Jeopolitik Gerilimlerle Zorlu Bir 2018 Geçirdi

Çin Milyarderleri, Yavaşlayan Ekonomi ve Yükselen Jeopolitik Gerilimlerle Zorlu Bir 2018 GeçirdiUBS ve PwC tarafından hazırlanan rapor, Çin’in en zengin vatandaşlarının 2018’de zorlu bir yıl geçirdiğini gösterdi. Zira Çinli zenginler, ülkenin yavaşlayan ekonomik büyümesi ve yükselen jeopolitik gerilimler ortasında milyarder statülerini korumak ya da bu konuma ulaşmakta zorlandı.

Çinli milyarderin sayısının 48 düşerek 325’e gerilediğini gösteren rapor, bu yılın başlarında yayınlanan ve rekor sayıda Çinli milyarderin listeden çıktığını gösteren Hurun Global Rich List ile benzerlik gösterdi. 2018’de 103 Çinli birey UBS-PwC milyarderler listesinden çıkarken, 56 yeni ismin eşiğe ulaştığı aktarıldı.

Ayrıca raporda bir Çinli milyarderin geçen yıl uyruğunu değiştirdiği bilgisi verildi. Grubun tahmini toplam net serveti dönemde yüzde 12.3 oranında azalırken, bu dünyadaki varlıklılar arasında en büyük düşüşü temsil etti. Çin yuanının ABD doları karşısında yaklaşık yüzde 6’lık düşüşü, bu gerilemenin yaklaşık yarısına tekabül etti.

Çinli milyarderlerin sayısındaki ve toplam varlıklarındaki değer düşüşü 2014’ten bu yana bir sapmayı temsil etti. UBS’den John Mathews, “Çin gerçekten bu çarpıcı inanılmaz yörüngeye sahipti ancak 2018’de oynaklık gördük” dedi.

Türkiye’deki Dolar Milyarderlerinin Sayısı Yüzde 44 Düştü

Türkiye’deki Dolar Milyarderlerinin Sayısı Yüzde 44 DüştüTürkiye’deki dolar milyarderlerinin sayısı, 2018’de bir önceki yıla kıyasla yüzde 44 düşerek 362dan 25’e geriledi. Raporda Türkiye’deki milyarderlerin servetlerini çalışarak mı yoksa miras yoluyla mı kazandıklarına da dikkat çekildi.

Buna göre ülkemizdeki 25 milyarderin 16’sı, yani yüzde 64’ü servetini kendisi elde ederken, 9’unun ise miras yoluyla milyarder konuma ulaştığı aktarıldı. Türkiye’deki milyarder servetinin toplamı da son bir yılda yüzde 50 gerileyerek 2017’deki 64.7 milyar dolardan 2018’de 43.1 milyar dolara düştü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum