Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Milyarder Mobius’un Çin Sempatisine Para Darbesi

Mark Mobius’un Çin hükümetinin sermaye kontrolleri sebebiyle parasını alamadığı yönündeki iddialarına yanıt geldi. Detaylar haberin içerisinde;
Milyarder Mobius’un Çin Sempatisine Para Darbesi
HABER GİRİŞ

Ünlü yatırımcı Mark Mobius’un geçen haftaki Çin’den paramı alamıyorum iddiaları üzerine Çinli yetkililer tarafından açıklama geldi. Hükümetin sermaye akışı üzerindeki kısıtlamalar sebebiyle Çin’den para çekemediğini söyleyen milyarderin iddiaları yetkililer tarafından yalanlandı.

Çin’e olan ilgisiyle de bilinen Mark Mobius geçen hafta Çin’e olan ilgisinin azalıp almadığı yönünde gelen bir sorunun üzerine Çin hükümetinin ülke dışına para akışını kısıtladığını öne sürmüştü.

Mark Mobius: Paramı Çekemiyorum

Ünlü milyarder yatırımcıları Çin hükümetinin koyduğu engeller konusunda uyararak, “Şanghay’da HSBC’de bir hesabım olduğu için kişisel olarak etkilendim, paramı çekemiyorum.” ifadelerini kullandı.

Devlet Döviz İdaresi (SAFE) yetkilileri tarafından Pazartesi günü CNBC’ye konu hakkında açıklamalarda bulunuldu. SAFE, söz konusu durumun belirli bir işi yürüten bankanın temel bir süreç ve iç kontrol gerekliliğine bağlı olduğunu savundu.

Kişisel Hesaplar için HSBC’den Yorum Yok

Açıklamasında ilgili piyasa katılımcılarına işaret eden SAFE, bankanın kişisel fon havalelerinde şüphe fark edildiğine işaret etti. Çin’in sınır ötesi para havalesi için uyguladığı katı politikalarda herhangi bir değişiklik olmadığını da kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Tüm bu detayların ardından ünlü milyarder Mobius, sorunun çözüldüğüne dair açıklamada bulundu ancak konu hakkında ayrıntı paylaşmadı.

HSBC ise kişisel hesaplarla ilgili yorum yapmadıklarını vurguladı.

Çin’de Sermaye Akışlarında Bir Sorun Yok

Şanghay merkezli bir yatırım yönetimi danışmanlık firması olan Z-Ben Genel Müdürü Peter Alexander, Çin’den sınır ötesi sermaye akışlarında bir sorun yaşamadığına dikkat çekti.

Alexander, “Mobius’a gelince, gündeme getirilen sorun kişisel banka hesabıyla ilgili” bilgisini verdi. Çin’den para transferi yapan bireysel müşterilerin bu problemi yaşadığının altını çizdi.

Mobius da yaşadığı sorunun denizaşırı transfer yapmak isteyen bireysel müşterilerin özelinde olduğuna işaret etti. Kendi işletmesinde de Çin’e girip çıkan paralar konusunda hiçbir zaman tek bir sorun yaşamadığını da ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.