Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Milli Savunma Bakanı Akar’dan Montrö Mesajı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Montrö anlaşmasının aşındırılmasının kimseye bir yarar sağlamayacağını söyledi.
Milli Savunma Bakanı Akar’dan Montrö Mesajı
Yorum

Son günlerde gündemde sıkça konuşulan Montrö anlaşmasıyla ilgili, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan önemli açıklamalar geldi. Bakan Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Akar’ın gündeminde Montrö anlaşması vardı. Gelişmeleri üzüntü ile takip ettiklerini belirten Bakan Akar, savaşın tarafları olan Rusya ve Ukrayna’nın, Türkiye’nin Karadeniz üzerindeki komşuları olduğuna dikkat çekti.

Rusya’nın Ukrayna’nın egemenliğine, toprak bütünlüğüne yapılan bu harekatı kabul etmelerinin mümkün olmadığı belirten Akar, temennilerinin bir an önce barışçıl ve diplomatik yollarla çözüm bulunması olduğunu söyledi.

Montrö’yü Uygulayacağız

Bakan Akar, Karadeniz’e en uzun kıyısı olan ülke olduklarını ve Türkiye olarak Karadeniz’deki barışın, huzurun, güvenli ortamın devam etmesi için gayret gösterdiklerini söyledi.

Milli Savunma Bakanı açıklamasında, “Türkiye olarak bugüne kadar tüm meselelere bu çerçevede baktık. Bu olayda da aynı şekilde bakıyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin 19, 20, 21’inci maddelerinin uygulamasını sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Montrö ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Akar, “Sözleşme bütün kıyıdaş ülkelere yararlı olmakla birlikte diğer ülkelerin giriş-çıkışlarını da düzenlemiş vaziyette. Herhangi bir şekilde Montrö’nün aşındırılması, statükonun bozulması kimseye yarar sağlamaz. Montrö’nün korunmasında fayda görüyoruz.” diye konuştu.

Rusya ile Ukrayna savaşında gerilim tırmanırken, gözler Montrö anlaşmasının maddelerine ve uygulanma kapsamına çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz gün Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamalarda, Montrö sözleşmesini kuıllanma kanaatinde olduklarını söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu