Yatırım yapmaya başla!

Milli Savaş Uçağı TF-X 2023‘ün Teknik Özellikleri Netleşti

Önümüzdeki yıllarda TSK envanterine girmesi beklenen milli savaş uçağı TF-X 2023’ün teknik özellikleri gün yüzüne çıktı. İşte detaylar…
Milli Savaş Uçağı TF-X 2023‘ün Teknik Özellikleri Netleşti

Dünyanın gelişmiş çoğu ülkesi her yıl askeri harcamalarına büyük paylar ayırıyorlar. Her geçen gün gelişen teknoloji silah sektöründe de kendisini göstermekte ve ordular yepyeni silahlar ile donatılmaktadır. Tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de TSK bünyesine sürekli büyük yatırımlar yapılmaktadır.

Dünyanın en güçlü 10 ordusundan birine sahip olan Türkiye, kendi mili savaş uçağına sahip olmak için harekete geçmiş durumda. Bilindiği üzere ordumuzun hava kuvvetlerinde uzun yıllardır ABD’den ithal ettiğimiz F16’lar görev almakta. Ancak önümüzdeki yıllarda İngiltere ile yapılan ortak işbirliği anlaşması ile milli savaş uçağı TF-X 2023’ün temelleri atılmış durumda.

Habertürk’ün yaptığı habere göre Türk Ordusu’nun gelecekte hava kuvvetlerinde başrol oynayacak uçağının teknik özellikleri belli oldu.

TF-X 2023’ün faaliyete geçtiği yıldan itibaren uzun yıllar TSK’nın hava kuvvetlerinde görev alacağı belirtiliyor.

Henüz geliştirme aşamasında olan TF-X savaş uçağının gökyüzünde süzüleceği tarih olarak 2030 yılı gösteriliyor. Uzun yıllar etkin olarak hava kuvvetlerinde rol alacak TF-X yeni nesil savaş uçaklarında olması gereken en son teknoloji ile donatılmış.

Yeni nesil milli savaş uçağı TF-X ile Türkiye, ABD Rusya ve Çin den sonra 5. nesil savaş uçağı üreten ülkeler arasına giriyor.

TF-X 2023’te son teknoloji bir savaş uçağında olması gereken her şeyin olduğunu söyleyebiliriz. Teknik özellikleri gün yüzüne çıkan uçakta, yüksek manevra kabiliyeti, düşük görünürlük, son derece etkili silah gücü bulunuyor.

Milli savaş uçağı TF-X 2023’ün ses hızının iki katı yükseklikte uçuş gerçekleştirebileceğine dikkat çekiliyor.

19 metre uzunluğa 12 metre kanat açıklığına sahip olan TF-X’in etkili menzili 1.100 km olarak belirtiliyor. 2.453 km hıza çıkabilen milli uçağımızın bu özelliği ile ses hızını ikiye katlayabilecek özelliğe sahip.

Ülkelerin ardı arkası kesilmeyen askeri gelişimleri ile beraber, Türkiye’nin bu anlamda kendi savaş uçağına sahip olacak olması son derece sevindirici bir gelişme. Dileriz ki önümüzdeki yıllarda tüm askeri gereksinimlerini kendisi üreten ve bunu dış ülkelere ihraç edebilen bir ülke olarak Türkiye dünyada kendisine yer bulmayı başarır. Bu yolda milli savaş uçağının önümüzdeki yıllarda aktif rol alacak olması önemli bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor.

Videoda milli savaş uçağı TF-X’in yayınlanmış tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum