Paylaşım

Milli Ödeme Sistemi Olan “TROY” Kullanıma Geçti!


 

Türkiye'nin yeni ödeme sistemi olan Troy artık kullanıma geçmiştir. 28 Nisan 2016 Perşembe günü BKM Ceo'su Soner Canko tarafından yapılan basın toplantısı ile ilk kez denendi. Ülkemiz için önemli bir yenilik olan ve sadece 8 kişilik ekip ile kurulan Troy'un ayrıntıları haberimizin devamında;

2015 Eylül ayında tanıtıma çıkan Türkiye Ödeme Sistemi (TROY) 28 Nisan 2016 Perşembe günü ilk kullanımını gerçekleştirmiştir. BKM (Bankalararası Kart Merkezi) Ceo’su olan Soner Canko, düzenlediği tanıtım toplantısından sonra ilk işlemini yaparak TROY’un hayata geçirilmesini sağladı. Böylelikle artık kredi kartlarının sağ alt köşesinde Visa, MasterCard ya da Amerikan Eksprees yerine Troy’u da görmek mümkün olacak.

Ülkenin geleceği açısından önemli olan; yerli uçak, otomobil, silah gibi üretimlerin yanı sıra artık “milli ödeme sistemi” olan Troy da kullanıma açılmıştır. Sayın Canko; “Troy artık cüzdanlarımızda yer almaya başlayacak. Tüm Türkiye’de ki ATM’lerde ve pos cihazlarında Troy kabulü başladı. Özellikle E – ticaret sitelerinde Troy kartlarının kabulü başladı. Dolayısıyla bugün itibarı ile Türkiye’de aslında bakarsanız ödeme sistemleri konusunda tarihi bir dönüm noktasının başladığını söyleyebilirim,” diyerek sistemin hayata geçirildiğini belirtmiştir. Ayrıca; “Troy alt yapısıyla birlikte özellikle ödeme yöntemlerinde, yenilikçi uygulamaları devreye alabilmemiz daha da kolaylaşacak ve hızlanacak,” şeklinde açıklamalar yaparak maliyetlerin azaltıldığından bahsetmiştir.

Ödeme sistemlerinin ve tercihlerin gelişmesiyle birlikte nakdin giderek ortadan kalktığı bir dönemde olduğumuzu söylemek yanlış olmaz. Bu durumda hayatımızda büyük önemi olan banka ve kredi kartlarının artık yeni bir sistemle kullanılmaya başlanması Troy sayesinde sağlanmıştır. Ayrıca Troy hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için buraya tıklayın. Şimdiye kadar dünya genelinde bazı firmaların tekelinde gibi olan ödeme sistemi yöntemi artık bizim ülkemizde de mevcuttur. Mevcutta kullanılan ödeme sistemleri hep yurt dışı kaynaklı olduğu için yapılan her işlemin maliyetleri üzerinden komisyon alarak yurt dışına giden belli başlı paralar mevcuttur. Yerli sistem ile maliyetler için ödenen komisyonların yurt dışına gitmemesi ve bu sayede daha az maliyetli bir yapı oluşturulması sağlanmıştır. Böylelikle Türkiye’ye özel olacağı ve kazanacağı bir yapıyla işlemlerin daha avantajlı olması bekleniyor.

Soner Canko’nun ifadelerinden anlaşıldığı üzere; 2023 yılında, 100 nakitsiz ödemeler toplumu haline gelinmesi hedefleniyor. Aynı zamanda Türkiye’nin finans ve dünya ödemeler sektörü açısından önemi vurgulamıştır. Bu durumda ülkemizin artık daha çok tanınacağı ve ödemeler yöntemi konusunda dışa bağımlı yapıdan kurtulacağını anlayabiliriz.

Troy sistemini sadece 8 kişilik bir ekip hayata geçirmiştir. Bu denli büyük inevasyonun mucidi olan 8 süper insan sayesinde, ülkemize ait bir sistem oluşmuş ve birçok konuda yeniliğin önü açılmıştır. Sistemin giderek daha da gelişeceği ve bankalar, tüketiciler, kurumlar açısından önemli bir yere sahip olacağı bekleniyor. Böylelikle hayata geçirilen Troy’u takip etmekte fayda olduğunu söyleyebilirz.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın