Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Milli İnsansız Hava Araçları Dünyaya Açılıyor

TUSAŞ, Afrika’daki fuarda görüşmeler gerçekleştirdiğini duyurdu. Ayrıca ihracatı yapılan ve yapılacak İHA’larla ilgili bilgiler paylaşıldı.
Milli İnsansız Hava Araçları Dünyaya Açılıyor
Yorum

Türk savunma sanayii şirketleri, Güney Afrika’da Afrika Havacılık ve Savunma Fuarı AAD 2022’de ürünlerini ve yeteneklerini kanıtlıyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), fuarda bazı görüşmeler gerçekleştirerek uçak, helikopter, insansız hava aracı (İHA) ve uydu platformlarını tanıtıyor.

TUSAŞ İHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yıldız, İHA kapsamında kabiliyetleri geliştirmek için çabaların sürdüğünü belirtti.

İHA’lar Dünyaya Açılıyor

Yıldız, İHA’ların ihracatıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Tunus’a 3 araç teslim edildiğini, 2 araç için de taraflarına müracaat yapıldığını belirtti. Afrika’da 3 ülkeyle görüştüklerini ve anlaşmaya çok yakın olduklarını sözlerine ekledi. Kazakistan’a gidecek olan araçların hazır olduğunu, hangar çalışmalarından sonra gönderileceğini kaydetti.

Malezya’dan sözleşme için davet beklediklerini, davet neticesinde 3 araçlık anlaşmanın yürürlüğe koyulacağını bildirdi.

Tunus’a teslim edilen araçların Anka olduğunu, Afrika’nın da Aksungur ve Anka ile ilgilendiğini açıkladı. Kazakistan’ın da taleplerinin Aksungur doğrultusunda olduğunu duyurdu.

Milli gururlardan biri olan ve 20’den 60 kilograma kadar farklı harp başlıkları taşıma yeteneğine sahip Kuzgun’un serbest düşüş yapan versiyonunun Aksungur’a entegrasyonunu için çalışmalar yapıldığı aktarıldı. Yıldız, bu entegrasyonu roket ve turbo itkili versiyonların izleyeceğini açıkladı.

Kuzgun’un testlerinde sona gelindiğini, sanal atış testine kadar geldiklerini ifade etti. 1 ay içinde entegrasyonun tamamlanacağını ve sahada kullanıma hazır hale geleceğini dile getirdi. Kayı için de çalışmaya başlayacaklarını, entegrasyon için sırada ASELSAN’ın geliştirdiği LGK (lazer güdüm kiti) ve minyatür bombalar olduğunu kaydetti.

Suya bırakılarak akustik dinleme kabiliyetine sahip olan ve denizaltı gibi tehditlerin tespitini yapabilen Sonoboy’a yönelik dinleme faaliyetlerinin de başarıyla yapıldığını duyurdu. Akustik sinyalleri bu yıl tamamlamayı planladıklarını belirtti. Üçüncü aşamaya gelindiğinde ise Sonoboy’ların İHA’lardan bırakılması için çalışacaklarını bildirdi.

Şimşek için Çalışmalar Devam Ediyor

6 ay içinde yaklaşık 200 kilogram ağırlığında yeni bir Şimşek hedef uçağının olacağını sözlerine ekleyen Yıldız, çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini, bu uçağın hava savunma sistemlerinin testi için kullanılacağını aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu