Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Milli Elektrikli Trenlerin Seri Üretimine Başlandı

Karaismailoğlu, Almanya’da InnoTrans fuarında gazetecilere verdiği bilgilerde, milli elektrikli trenlerin seri üretimine başlandığını duyurdu. İşte detaylar,
Milli Elektrikli Trenlerin Seri Üretimine Başlandı
HABER GİRİŞ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Almanya’da demiryolları ulaşım teknolojileri fuarı InnoTrans’a katıldı ve açıklamalarda bulundu. Fuara 56 ülkeden 2 bin 834 şirket katıldı.

Türkiye de katılımcılar arasındaki yerini aldı. Karaismailoğlu ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Gazetecilere demeç veren Karaismailoğlu, Türkiye’de 166 yıllık demir yolu kültürü olduğunu belirtti ve Türkiye’nin bu konudaki yatırımlarını artırdığını aktardı.

Milli Elektrikli Trenlerin Seri Üretimine Başlandı

Karbon emisyonunun azaltılması konusunda, yeşil enerjide ve tedarik bağlantılarının kurulmasında demir yollarının vazgeçilmez olduğunu dile getirdi. Saatte 160 kilometre hıza ulaşabilen milli elektrikli trenlerin seri üretimine başlandığını duyurdu.

Bakan, Türkiye’de 4 bin 500 kilometre demir yolu inşaatının devam ettiğini ve bunun daha da artacağını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

İlk milli elektrikli trenin 10 bin kilometrelik test sürüşünü tamamladığını, ikinci trenin de test sürüşlerine başladığını kaydetti.

Karaismailoğlu, Ekim ayında sertifikasını almayı ve yolcu taşımacılığına başlamayı hedeflediklerini bildirdi. 225 kilometre hıza sahip milli elektrikli tren ile ilgili de tasarım çalışmalarının bitmek üzere olduğunu belirtti. Konuyla ilgili üretimi Türkiye’de yapmak için organizasyon ve çalışmaların devam ettiğini aktardı.

Çalışmaların hem yüksek teknoloji hem de yüksek maliyet gerektiren işler olduğunu aktardı ve Türkiye’nin mali yükünü sarsmadan nasıl yapılabileceğinin telaşında olduklarını duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın