Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Milanovic: Covid Küreselleşmeye Farklı Bir Boyut Kazandırdı

Küresel gelir eşitsizliği, pandeminin ve savaşın etkileri gibi konulara değinen Dünya Bankası eski ekonomistinden önemli açıklamalar…
Milanovic: Covid Küreselleşmeye Farklı Bir Boyut Kazandırdı
HABER GİRİŞ

New York Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Dünya Bankası eski ekonomisti Branko Milanovic Bloomberg HT’ye verdiği demeçte küresel gelir durumu, eşitsizlik ve Covid-19’un etkilerini ele aldı.

Teknolojinin dünyanın farklı bölgelerindeki insanları bir araya getirdiğini, artık küresel iş gücünün iç içe olduğunu söyledi.

Rusya’ya uygulanan yaptırımlarla bazı insanların seçim yapmak zorunda kaldığını belirten isim, “İlk çıkarım şu denilebilir ki; ABD ya da diğer Batı ülkelerinde varlıkları olanlar artık eskisi kadar güvende değiller. Bana göre finansal piyasalarda bir kırılma beklenebilir. Orta vadede yuanın dolara karşı önemli bir konumu görülebilir.” yorumunu yaptı.

Yaptırım uygulanan kişilerin şeffaf olmayan nitelikte servetleri olduğunu ve çok güçlü siyasi bağlantıları bulunduğunu aktardı. Rus oligarkların kendi ülkelerindeki hukukun üstünlüğüne dair kaygılar nedeniyle varlıklarını hukukun üstün olduğu düşünülen İngiltere gibi ülkelere taşıdığına dikkat çekti.

Küreselleşmenin öncelikli olarak ülkelerin kendi içlerindeki eşitsizlikleri artırdığını belirterek Çin örneğini verdi. Çin’in yoksullukla başladığı yolda eşitlikçi bir ülke olduğunu şimdilerde ise eşitsizliğin arttığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

“Avrupa’da birçok ülkede hatta Türkiye’de de eşitsizlik yıllar içerisinde artış gösterdi. “diyen Milanovic Covid salgınının küreselleşmeye farklı bir boyut kazandırdığını ifade etti.

Orta Grubunun Gelirinde 2-3 Kat Artış Oldu

Ora gelir grubunun gelirlerini ikiye üçe katladıklarını belirten Milanovic, “Çoğunluğu Asya ülkelerinde yani görece zengin ülkelerde değiller. Küresel ölçekte hiçbiri zengin kısımda değiller ancak gelir dağılımı skalasında tam ortadalar. Yani Batı yaşam standartlarına göre de gerideler ama ortada yer alıyorlar.” açıklamasını yaptı.

Bunların zengin kısımda yer almadığını ancak gelir bakımından büyük artış yaşadıklarını açıkladı. “Daha da yakından bakarsak dünyanın önemli bir kısmına tekabül eden kitlenin gelirlerinde artış görülmüyor. Ya da çok kısıtlı artış görülüyor. Bunlar kim diye bakarsak, genelinin Batı ülkelerinde Amerika ve Almanya gibi ülkelerde olduklarını görüyoruz.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.