Yatırım yapmaya başla!

Migros’un Hisseleri Satış Haberinin Ardından %8’e Yakın Düştü

Migros’un ortaklarından Kenan Investments ve Moonlight Capital paylarını satmaya karar verdi. Bu gelişmenin ardından MGROS hisselerinde %8’e yaklaşan bir azalma oldu.
Migros’un Hisseleri Satış Haberinin Ardından %8’e Yakın Düştü

Türkiye’de süpermarket zinciri denince akla gelen ilk isimlerden olan Migros Ticaret A.Ş.’nin ortakları paylarını satmaya karar verdi. Şirkette payı bulunan Kenan Investments ve Moonlight Capital satış işlemi için Citigroup Global Markets Limited ile anlaşma yaptı.

Buna göre sermayenin %11,1’ine denk gelen 20.000.000 lira nominal değerli kısmı yurt dışındaki yatırımcılara satılacak. Migros’un Borsa İstanbul pay piyasasında işlem gören hisseleri satış haberinin ardından %7’nin üzerinde azaldı.

Satış işlemi tamamlandıktan sonra Moonlight Capital’in Migros’taki payı sıfırlanacak.

Migros Pay SatışıYapılan açıklamada satış işlemi tamamlandıktan sona devrin 29 Kasım 2019 tarihinde yapılacağı bildirildi. Satış fiyatı ise bedeli nakden ve peşinen devir tamamlandığında ödenmek üzere pay başına 22,50 TL olarak belirlendi.

Moonlight Capital’den yapılan açıklamada, “Satışın gerçekleşmesi halinde Moonlight Capital S.A. olarak Şirket’te herhangi bir payımızın kalmaması, BC Partners’ın iştiraklerinin yönettiği fonların ise şirketteki toplam payının yaklaşık %11,8 olması beklenmektedir.” bilgisine yer verildi.

Kenan Investments’ten de benzer açıklamalar gelerek, Migros Ticaret A.Ş. sermayesinde satılacak payların miktarının artmasına karar verildiği ifade edildi. Yazıcılar Holding bünyesinde olan MH Perakendecilik’in ise Migros’ta şu anda %49,18’lik hissesi bulunuyor.

Pay satış haberinin ardından Migros (MGROS) hisseleri çakıldı.

Migros Hisse FiyatıOrtakların ellerinde bulunan payları satmak istemesi şirket hisselerine darbe vurdu. Hızla düşüş gösteren Migros hisse fiyatı saat 11:20 sularında %7,76 ekside 22,90 lirada seyrediyor. İş Yatırım söz konusu gelişmeye ilişkin değerlendirmesini geciktirmedi.

Satış haberinin hisse fiyatı üzerinde olumsuz etki yaratacağını fakat bu şokun birkaç günden sonra atlatılarak, şirketin de güçlü operasyonel performansı sayesinde toparlanacağını bildirdi.

Bu arada Euro B Tipi Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı A.Ş., (EUYO), Karsan Otomotiv Sanayi (KARSN), Metro Yatırım Ortaklığı A.Ş. (MTRYO) ve Pınar Su Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de (PINSU) ortaklık yapısının değiştiği açıklandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum