Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Migros Hisseleri 403 Milyon TL Zarar Açıklamasıyla Güne Sert Düşüşle Başladı

2020 yılında finansal açıdan beklentiyi karşılamayan ve zarar bildiren Migros hisseleri, piyasaların açılmasıyla birlikte %4'ten fazla değer kaybetti.
Migros Hisseleri 403 Milyon TL Zarar Açıklamasıyla Güne Sert Düşüşle Başladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Pazartesi akşamı Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) finansal sonuçlarını açıklayan Migros Ticaret A.Ş. zarar bildirdi.

Perakende ticaret sektörünün lider isimlerinden Migros, 2020 yılında 403 milyon TL zarar açıklarken, dördüncü çeyrekte de piyasa beklentisini karşılamadı. Şirket hisseleri bu gelişmeyle keskin düşüş gösterdi.

Migros 2020’nin dördüncü çeyreğinde vergi giderlerinden kaynaklı 121 milyon TL zarar açıkladı.
Migros Hisseleri 39 Liradan İşlem Görüyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

MGROS koduyla işlem gören hisseler pazartesi günü 40,5 liradan kapandı. Ancak bu sabah 38,7 liradan açıldı. Ardından sınırlı toparlanma gösteren hisseler saat 10:03’te %2,96 ekside, 39,30 liradan işlem görüyor. Deniz Yatırım finansalların hisselere etkisini “sınırlı olumsuz” olarak yorumladı.

Coronavirüs pandemisinin yaşandığı geçen yıl insanlar vaktinin büyük kısmını evde geçirdi. Restoran ve lokantaların kapalı olduğu dönemlerde evde yemek yeme alışkanlığı arttı. Buna bir de temizliğe ekstra özen gösterme durumu eklenince, market alışverişlerinde artış oldu.

Migros 2020 Finansan Rapor
Kaynak: KAP

Fakat buna rağmen Migros, geçen yıl zarar açıklayan şirketler arasında yerini aldı. Şirket 4Ç20’de konsolide 7,682 milyon TL gelir, 615 milyon TL FAVÖK açıkladı. Faaliyet karlılığı yatırım kurumlarının beklediği gibi gelse de vergi ve finansman giderlerindeki artış, kar edilmesini engelledi.

GCM Yatırım Banner

Şirketin 2020 hasılatı 28,8 milyar TL, brüt karı 7,3 milyar TL, genel yönetim giderleri 355 milyon TL, pazarlama giderleri 5,6 milyar TL, esas faaliyet giderleri 642 milyon TL bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.