Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Midyeci Ahmet’in Halka Arz Girişimi Tartışma Yarattı

Özellikle İstanbul'da yaşayanların gözdesi olan Midyeci Ahmet'in borsaya girmek istediğini söylemesi, yatırımcılar tarafından olumlu karşılanmadı.
Midyeci Ahmet’in Halka Arz Girişimi Tartışma Yarattı
Yorum

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), geçtiğimiz aylarda halka arzlara bir süre ara vermişti. Bu karar hem halka arzların piyasayı bozduğuna dair gelen şikayetler hem de bazı şirketlerin negatif fiyattan borsaya giriş yapmasının ardından gelmişti.

Ancak son haftalarda onay bekleyen halka arzlar yeniden hız kazandı. Ağustos ayında halka arz edilen şirketler arasında Baydöner Restoranları A.Ş., Enerya Enerji A.Ş., Tatlıpınar Enerji Üretim A.Ş., Ofis Yem Gıda San. Tic. A.Ş., İzdemir Enerji Elektrik Üretim A.Ş. ve bugün talep toplama işlemi başlayan Kuzugrup Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. yer alıyor.

Borsacılar ülkeye yüksek katma değer sağlayan, daha iyi şirketlerin halka arz edilmesi gerektiğini düşünürken, Baydöner’in ardından Midyeci Ahmet gündeme bomba gibi düştü.

Midyeci Ahmet Borsaya Girmeye Hazırlanıyor

Midyeci Ahmet Borsaya Giris Istiyor
Kaynak: Instagram

Bir midye restoran zinciri olarak faaliyet gösteren Midyeci Ahmet, Mardin’de başlayan serüveni ile ağını giderek büyütüyor.

Dünya çapında şubeleri olan Midyeci Ahmet, sosyal medya hesabından yayımladığı videoda borsaya giriş yapmayı düşündüklerini ve halka arzı değerlendirdiklerini söyledi.

Özellikle Uzak Doğu’da çok ciddi bir pazar olduğunu, normalde daha büyük şirketlerle işbirliği yaparak bunu sağlayabileceklerini ancak bunu müşterileriyle birlikte yapmayı istediğini söyledi.

Sevenlerine danışarak bu kararı alacağını belirten Midyeci Ahmet “Halka arz kararı almak üzereyiz. Siz değerli müşterilerimizin yorumları çok önemli. Bu marka sizinle var oldu, krizlerde sizinle büyüdük. Uzak Doğu’dan inanılmaz bir pazar var. Bu pazara girmek istiyorum. Bu yüzden şirketi halka arz etmek kararı almak üzereyim. Ama öncelikle size danışmak istedim.” şeklinde açıklama yaptı.

Ancak bu açıklaması piyasalarda olumlu karşılanmadı. Birçok küçük yatırımcı borsaya bu tür şirketlerin girmesinin sermaye piyasalarımıza faydası olmayacağını düşünürken, temettü dağıtımı gibi konularda ise tebessüm ettiren paylaşımlar yapıldı.

Öte yandan SPK’nın daha ciddi şirketler sırada beklerken, Baydöner, Tavuk dünyası, Midyeci Ahmet gibi firmalara hak vermesi yatırımcılar tarafından eleştiriliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu