Yatırım yapmaya başla!

Microsoft’un Yazılım Platformu GitHub Bazı Ülkelere Ambargo Uyguluyor

Dünyanın dört bir yanındaki yazılımcıların projelerini paylaştığı GitHub, İran, Suriye ve Kırım’daki geliştiricilerin hesaplarını kapattığını duyurdu.
Microsoft’un Yazılım Platformu GitHub Bazı Ülkelere Ambargo Uyguluyor

Günümüzde yazılım geliştirme alanında uğraşan insan sayısında hızla artış yaşanıyor. Pek çok geliştirici kendi uygulamalarını ve çalışmalarını çeşitli platformlarda sergiliyor. Açık kaynak kodlu olan bu yazılımlar başka geliştiriciler tarafından değiştirilebiliyor. Bu alana dair verilerin paylaşıldığı başlıca platform ise GitHub olmakta.

Dünyanın her bir yanından binlerce geliştirici kendi araçlarını ve kodlarını burada paylaşma imkanına sahip. Dev platform geçtiğimiz yıl Microsoft tarafından satın alınmıştı. Yazılımcıların ve uygulama geliştiricilerin buluşma noktası olan GitHub, bu sefer farklı bir haberle gündeme geldi.

ABD yönetiminin bazı ülkelere yönelik uyguladığı ticari kısıtlamaların etkisiyle, GitHub söz konusu ülkelerdeki kullanıcıları yasakladığını duyurdu. Şirket açıklamasında İran, Suriye ve Kırım’daki hesapları kaldığını duyurdu.

GitHub’dan Ambargo Kararı

GitHub’dan Ambargo Kararı

Yazılımcıların bir nevi CV’si haline gelen dev platform GitHub, Suriye, Kırım ve İran’da binlerce kişinin hesabını kaldırdı. Üstelik kaldırılan hesaplara dair öncesinde herhangi bir uyarı yapılmadı. Dolayısıyla burada yer alan pek çok açık kaynaklı kod kaldırılmış oldu. Şirketin almış olduğu bu kararda ABD’nin ambargo kararlarının büyük etkisi var.

Alınan kararla ilgili GitHub CEO’su Nad Friedman’dan da açıklama geldi. Şirket CEO’su aldıkları karardan dolayı üzgün olduklarını belirterek, ticari kısıtlamaların neden olduğu kısıtlamaların acı verici olarak tanımladı. Bu durumun oluşmaması için her şeyi yaptıklarını söyleyen Friedman, ABD merkezli diğer şirketler gibi ticaret kurallarına uymak durumunda olduklarını belirtti.

Yazılımcılar Uyarılmadığı için Tepkili

Yazılımcılar Uyarılmadığı için Tepkili

GitHub’ın almış olduğu ambargo kararında asıl tepki çeken konu ise hesapları kapatılan geliştiricilere herhangi bir uyarı yapılmamış olması. Binlerce kullanıcı, hesapları kapatılmadan önce kendilerinin uyarılması gerektiğini ancak bu yapılan yüzünden yedek alamadıklarını ifade ediyor.

Gelen haberler GitHub’ın ambargo alanını genişleteceği yönünde. Şirket ilerleyen günlerde Kuzey Kore ve Küba gibi başka ülkelerde de ambargo uygulayabileceğini belirtiyor. Daha önce benzer bir ambargo kararı ekip içi mesajlaşma uygulaması Slack tarafından alındı.

ABD’li şirket İran’a yönelik ambargo kararı nedeniyle ülkedeki kullanıcıların hesaplarını kapatmıştı. Hatta şirket bununla yetinmeyip bir hata sonucu İran’ı ziyaret etmiş tüm kullanıcıların hesaplarının hesaplarına erişim engeli getirilmişti. Hatırlanacağı üzere GitHub’da geçtiğimiz günlerde DeepNude benzeri müstehcenlik içeren uygulamalara da yasak getirilmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum