Yatırım yapmaya başla!

Microsoft’un Yapay Zekası Metinleri Yüzde 99 Başarıyla Ses Kaydına Çeviriyor

Yazılım devi Microsoft’un yapay zeka teknolojisi, yazılı metinleri ses dosyasına büyük bir doğruluk oranı ile çeviriyor.
Microsoft’un Yapay Zekası Metinleri Yüzde 99 Başarıyla Ses Kaydına Çeviriyor

Son yıllarda teknoloji dünyasında yapay zekaya yapılan yatırımların meyvesini verdiğine tanık oluyoruz. Dikkat çeken yeniliklerin karşımıza çıktığı şu günlerde, dünyanın önde gelen teknoloji devleri, yapay zekaya büyük önem veriyorlar. Yatırım yapan şirketlerden birisi ise ABD merkezli Microsoft olmakta. Şirket daha önce de bu alanda pek çok ürün geliştirdi ve tüm çevrelerden takdir topladı.

Yapay zeka ile bilindiği üzere ses kayıtları metine dönüştürülebiliyor. Ancak Microsoft tarafından geliştirilen son teknoloji bu işlemin tam tersini yapabiliyor. Yazılım devi tarafından oluşturulan ekibin geliştirdiği yapay zeka teknolojisi, yazılı metinleri ses dosyasına çevirebiliyor.

Üstelik bu işlemi yüzde 99’a yakın bir doğruluk oranında gerçekleştiriyor. Uzmanlara göre ortaya çıkan ses dosyasının çok daha doğal olması için daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.

Microsoft Metinleri Ses Dosyasına Çeviriyor

Microsoft Metinleri Ses Dosyasına Çeviriyor

Yazılım devinin bünyesinde çalışan Çinli araştırmacılar, yapay zeka temelli yeni bir teknoloji geliştirdi. 6 kişiden oluşan ekip, metin dosyalarını kısa sürede sesli içeriğe çeviren bir sistem üzerinde çalışıyor.

Sistemin nasıl oluşturulduğuna değinecek olursak, 200’e yakın ses örneğinden 20 dakikalık süre kullanıldı. Geliştirilen yapay zeka, bu örneğin içerisindeki kelimeleri tek tek analiz ediyor. Yapılan analiz sonrası yapay zeka teknolojisi, bunları seslendiriyor ve ortaya yeni bir ses kaydı çıkıyor.

Çeviride Yüksek Doğruluk Oranı Dikkat Çekiyor

Çeviride Yüksek Doğruluk Oranı Dikkat Çekiyor

Daha önce de pek çok teknoloji şirketi, benzer sistemler ile gündeme gelmişti. Ancak hiçbiri yeterli doğruluk seviyesini yakalayamamıştı. Microsoft’un yapmış olduğu çeviri yüzde 99 oranında doğruluk sağlıyor. Bu da neredeyse sıfır hata diyebiliriz.

Teknoloji açık kaynak kodlu olarak paylaşılacak. Bu sayede geliştiricilerden de yardım alınması planlanıyor. Bu sistem sayesinde konuşma metinlerinin başka kaynaklara aktarılması çok daha kolay hale gelecek. Geliştirilen sistemin insana olan ihtiyacı azalttığını söylemek mümkün. Araştırmacılar bu sistemi geliştirmeyi ve çok daha gerçekçi ses diyaloglar oluşturmayı planlıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum