Yatırım yapmaya başla!

Microsoft Yapay Zeka Teknolojisi ile Haber Oluşturmaya Başladı

Yazılım devi Microsoft, yapay zeka teknolojisini habercilik alanında kullanmaya başladı.
Microsoft Yapay Zeka Teknolojisi ile Haber Oluşturmaya Başladı

Dünyanın önde gelen teknoloji ve yazılım şirketlerinden Microsoft, sektörün pek çok farklı alanında aktif olarak faaliyet gösteriyor. Windows ve Office uygulamaları ile çok büyük bir kitleye ulaşan ABD’li şirket, son yıllarda yapay zeka tarafındaki yatırımlarına da ağırlık vermiş durumda. Dünyanın önde gelen şirketlerinin yaptığı yatırımlar ile beraber yapay zeka alanında büyük bir gelişim söz konusu.

Microsoft CEO’su Satya Nadella daha önce çalışanların yapmış olduğu işleri yapay zeka ile gerçekleştirilebileceğine dair açıklamalarda bulunmuştu. Bilindiği üzere yazılım devinin habercilik alanında hizmet veren MSN.com platformu uzun yıllardır kullanılmakta. Yeni bir habere göre Microsoft bu sitenin haberlerini editörler yerine yapay zeka teknolojisi ile oluşturmaya başladı.

Microsoft’tan Yapay Zeka Hamlesi

Microsoft’tan Yapay Zeka Hamlesi

BusinessInsider’ın yaptığı habere göre yazılım devi MSN.com bünyesinde çalışan çok sayıda editörün işine son verdi. Şirket buradan oluşan iş gücü açığını yapay zeka kapatmayı amaçlıyor. ABD’nin önde gelen haber sitelerinden biri olan MSN.com 140 ülkede 500 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. Habere göre şirket 50 editörü işten çıkarma kararı aldı. Ancak bu çalışanların Microsoft’un kendi kadrosunda olmadığı ve farklı ajanslara bağlı olduğu belirtiliyor.

Burada merak edilen konu yapay zeka altyapısının editörlerden oluşacak boşluğu ne derece dolduracağı. Uzmanlar bu sistem ile yapılacak haberlerin sahte ya da kullanıcıları yanlış bilgilendirme özelliğine sahip olabileceğini bildiriyor. Microsoft haberlerin sadece yapay zeka ile oluşturulmadığını ve yayınlanmadan önce editörlerin kontrolünden geçirdiğini açıkladı.

Söz konusu haberlerde yapay zeka sayesinde en uygun fotoğraflara yer veriliyor. Şirketin bu sayede iş gücü anlamında da kar ettiği ifade ediliyor. Yapay zekanın bu denli aktif rol alması nedeniyle pek çok çalışanın işinden olacağı belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum