Yatırım yapmaya başla!

Microsoft’un Bulut Platformu xCloud Binlerce Oyuna Ev Sahipliği Yapacak

Microsoft'un üzerinde çalıştığı bulut platformu xCloud’un 3500’den fazla oyunun yer alacağı belirtildi.
Microsoft’un Bulut Platformu xCloud Binlerce Oyuna Ev Sahipliği Yapacak

Bilindiği üzere oyun endüstrisi milyon dolarların döndüğü dev bir sektör haline geldi. Dünyanın önde gelen geliştiricilerinin sunduğu yapımlar ve oyun platformları milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyor. Gerek oyun platformları gerekse satışa sunulan oyunlar kullanıcılar için oldukça yüksek bir maliyet oluşturmakta. Gelişen teknoloji ile son dönemde kullanıcıya çok daha etkin hizmetler sağlanabiliyor.

Bilindiği üzere internetin ve akıllı telefonların da yaygınlaşması ile beraber çevrimiçi servislerde büyük patlama yaşanıyor. Oyun sektöründe de önümüzdeki dönemde bulut servisler hayatımıza girecek. Geçtiğimiz aylarda Google, Stadia hizmetini tanıtmış ve tüm dikkatleri üzerine toplamıştı.

Ancak bulut servislere yatırım yapan tek teknoloji devi Google değil. Xbox’ın geliştiricisi Microsoft’un bir süredir kendi bulut sistemi üzerinde çalıştığı biliniyor. xCloud adı verdiği bulut platformuna dair her geçen gün yeni detaylar ortaya çıkıyor.

xCloud Platformunda 3500’den Fazla Oyun Olacak

xCloud Platformunda 3500’den Fazla Oyun Olacak

Microsoft test sürecini gerçekleştirdiği xCloud platformu için dünyanın önde gelen oyun geliştiricileri ile işbirliği halinde. Capcom ve Paradox gibi tanınmış geliştiriciler xCloud’un test sürecinde rol oynuyor. Gelen son bilgiler ise kullanıcıların piyasada bulunan neredeyse tüm oyunların burada olacağı yönünde.

Şirkete yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre xCloud bulut platformunun 3500’den fazla oyuna ev sahipliği yapması bekleniyor. Şirketin bulut oyun şefi Kareem Choudhry, verdiği demeçte “Özel xCloud’larımızı Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa’daki kilit oyun geliştirme merkezlerine yerleştirdik.” diye konuştu ve süreç hakkında açıklamalarda bulundu.

Kurulacak olan platform ile oyunlar Microsoft’un sunucularında bulunacak ve kullanıcılara sadece internet üzerinden bağlanmak kalacak. xCloud tek bir alandan tüm kullanıcılara yayılacağı için oyunların farklı cihazlara uyum sağlayacak şekilde geliştirilmesi gerekiyor. Geliştiriciler xCloud üzerinde yayınladıkları oyunları istedikleri gibi ayarlayabilecek.

Sony ile Beraber Google Stadia’nın Karşısına Çıkılacak

Sony ile Beraber Google Stadia'nın Karşısına Çıkılacak

Geçtiğimiz günlerde Microsoft’un xCloud projesi ile ilgili PlayStation’un geliştiricisi Sony ile ortak hareket edeceği gündemde yer almıştı. Oyun konsolları ile yıllardır birbirleri ile rekabet eden teknoloji devleri, bulut platformunda Google Stadia’nın karşısına güçlerini birleştirerek çıkıyorlar. Şirketler işbirliğinde bulunacak olmasına rağmen oyun konsolları ile pazarda rekabet etmeye devam edecekler.

xCloud platformunun ne zaman tanıtılacağı ise halen belirsizliğini koruyor. Ancak şirkete yakın kaynaklardan gelen haberlere göre E3 etkinliğinde bulut platformuna dair yeni bilgilendirmelerin yapılması bekleniyor.

Bulut platformlarının yaygınlaşması ile beraber kullanıcılar, oyun ve fiziksel ürünlere yüksek ücretler verme durumunda kalmayacak. Tek bir platforma ödenecek ücret ve hızlı bir internet bağlantısı ile binlerce oyuna ulaşmak mümkün olacak. Bu açıdan bakıldığında bulut platformların kullanıcı için çok daha hesaplı olacağını söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum