Yatırım yapmaya başla!

Microsoft’un Oyun Konsolu Xbox One ile Kullanıcıları Dinlediği Ortaya Çıktı

Son günlerde kullanıcıların izinsiz dinlendiğine dair çıkan haberlere bir yenisi daha eklendi. Microsoft’un oyun konsolu Xbox One kullanıcılarını dinlediği ortaya çıktı.
Microsoft’un Oyun Konsolu Xbox One ile Kullanıcıları Dinlediği Ortaya Çıktı

Dijital uygulamalar ve çeşitli platformlar teknolojinin gelişmesi ile beraber milyonlarca kişinin kullanıma sunulmuş durumda. Bu servislerin önemli bir kısmı kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak adına dinleme işlemi yapıyor. Servisler kullanıcıları dinlemek adına gerekli izinleri talep ediyor ve kullanıcının izin vermesi durumunda bu işlem gerçekleşir hale geliyor. Ancak son günlerde bazı platformlarda kullanıcıların izinsiz şekilde dinlendiğine dair pek çok haber gündeme geliyor.

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Apple çalışanlarının dijital asistan Siri ile kullanıcıları izinsiz dinlediği ortaya çıkmıştı. Aynı şekilde Google Asistan ve Alexa’nın da kullanıcılara yönelik dinleme faaliyetleri gerçekleştirdiği biliniyor. Kullanıcıların dinlendiği son adresse Microsoft’un gözde oyun konsolu Xbox One oldu. Konsol bilindiği üzere PlayStation’un en büyük rakibi konumunda ve milyonlarca kullanıcıya sahip.

Xbox Kullanıcıları Dinleniyor

Xbox Kullanıcıları Dinleniyor

Microsoft’un oyun konsolu Xbox One revaçta olan bir ürün ve her geçen gün daha popüler hale geliyor. Ortaya çıkan son haber ise teknoloji devinin çalışanlarının Xbox One kullanıcılarını dinlediğini gösteriyor. Şirket yetkilileri konsol tarafından kaydedilen sesleri nasıl dinlediğini açıkladı. Bilindiği üzere Xbox One üzerinde Kinect adı verilen bir kamera bulunuyor ve bu kamera sesli komutları yerine getirme özelliğine sahip.

Microsoft’un dijital asistanı Cortana, Windows işletim sistemi için geliştiriliyor. Ancak Cortana altyapısı Xbox One’ın Kinect kamerasında da bulunuyor. Yazılım devinin çalışanları ise ürün deneyiminin iyileştirilmesi adına dinleme yaptıklarını ve kullanıcılardan izin istediklerini ifade ediyor.

Microsoft tarafından yapılan açıklamada “Servislerimizi iyileştirmek ve ses tanıma sistemimizi geliştirmek adına bunları yapıyoruz. Biz, sese dayalı hizmetlerimizi daha iyi hizmet verebilsin diye ses verileri topluyoruz. Bu, zaten, uzun zamandır apaçık bir şekilde ortada olan bir durum Ses verilerini toplamadan önce müşterilerden her zaman izin alıyoruz. İnsanların mahremiyetini korumak için incelenen ses dosyalarını analiz etmek amacıyla adımlar atıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Microsoft’tan Şeffaflık Vurgusu

Microsoft’tan Şeffaflık Vurgusu

ABD’li şirket kullanıcılarının dinleme sürecinde son derece şeffaf olduğunu vurguladı ve titizlikle çalıştığını belirtiyor. Yapılan açıklamada “Veri işleme süreçlerinin yasada yer alan en yüksek gizlilik standartlarına göre yürütülmesini talep ediyoruz.

Aynı zamanda müşterilere daha fazla şeffaflık ve daha fazla kontrol sağlamak istiyoruz ve bu konu üzerinde aktif bir şekilde çalışıyoruz. Kullanıcılar, aslında, kendi verilerini Xbox ürünlerinin geliştirilmesinde kullanıyorlar ancak bunu nasıl yaptıklarını bilmiyorlar. Biz, onlara bunu göstermeye çalışıyoruz.” denildi.

Gelişmeler gösteriyor ki günümüzde yapılan dinlemelerin sonu gelmeyecek. Pek çok uygulama ve platform kullanıcılara daha iyi hizmet sunmak istediğini sebep gösteriyor ve milyonlarca kişiyi dinliyor. Uzmanlar kullanılan ürün ve uygulamalarda kullanıcıları verdikleri izinler konusunda dikkatli olmalarına dair uyarıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum