Yatırım yapmaya başla!

Microsoft’un Windows Defender Aracı Apple Bilgisayarlarını Koruyacak

Microsoft’un Windows işletim sistemlerini korumaktan sorumlu aracı Defender, macOS işletim sistemi için geliştiriliyor.
Microsoft’un Windows Defender Aracı Apple Bilgisayarlarını Koruyacak

Microsoft’un dünyaya hükmeden işletim sistemi Windows’un zararlı yazılımlara karşı koruma aracı Defender, son yıllardaki gelişimi ile göz dolduruyor. Pek çok kullanıcının antivirüs korumalarına olan gereksinimini azaltan Defender, Windows harici işletim sistemlerinde de faaliyet göstermeye hazırlanıyor. Koruma yazılımının geliştiricisi Microsoft, Defender’in Apple bilgisayarlarda da yerini alacağını açıkladı.

Bugüne kadar sadece Windows yüklü bilgisayarları korumakla görevli olan Defender, macOS işletim sistemi desteğine kavuşacak. Windows Defender adıyla bilinen koruma aracının adı ise macOS’a özel olarak değiştiriliyor. Apple bilgisayarlar için geliştirilen aracın Microsoft Defender adıyla kullanıma sunulması bekleniyor.

Defender’in Koruma Alanı Genişliyor

Defender’in Koruma Alanı Genişliyor

Microsoft’un bu kararı almasındaki en önemli sebeplerden birisi, Windows ve macOS işletim sistemlerinde çalışan çok sayıda ortak yazılım olması. Bu yazılımların başında ise Office uygulamaları geliyor. Microsoft Defender ATP adıyla macOS platformuna sunulacak olan koruma aracı, işletmelere yönelik güvenlik tehditlerini izlemeyi ve tespit etmeyi amaçlıyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Microsoft’unun kurumsal başkan yardımcısı Jared Spataro, “Bizim için her şey, kişiyi takip eden ve bireyin daha üretken olmasına yardım eden deneyimlerle ilgili. Tıpkı daha önce Office ile yaptığımız gibi – ki, bunu sadece Windows’un dışına çıkarmak bizim için büyük bir hamleydi – ancak gerçekten doğru bir işti. Bu nedenle ilerleyeceğimiz yön burası” açıklamasında bulundu.

Microsoft Defender Mac Cihazlarda Virüs Taraması Yapacak

Microsoft Defender Mac Cihazlarda Virüs Taraması Yapacak

macOS kullanıcıları için geliştirilen Defender aracı, tıpkı Windows’ta olduğu gibi işletim sistemi üzerine bulaşması muhtemel virüsleri tarayacak. Kullanıcılar güvenlik aracının kontrolünü manuel olarak sağlayabilecekler. Microsoft yöneticisi Sparato, geliştirdikleri uygulamaların artık Windows odaklı olmayacağını ifade ederek, “Bu Microsoft 365 deneyiminin yalnızca Windows merkezli olmaması için her uç noktayı güvence altına almamızın niyetimiz olduğunu söyleyerek aynı yöne bakıyoruz.” diye konuştu.

macOS için geliştirilen Microsoft Defender ATP, şu anda önizleme aşamasında deneme sürümü olarak sunulmuş durumda. İsteyen kullanıcılar bu sayfa üzerinden programa kayıt olabilir ve koruma aracını deneyebilirler. Katılımın sınırlı sayıda olacağı belirtilirken, Microsoft önizleme programına kabul edilecek kullanıcıları e-posta yoluyla bilgilendireceğini açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum