Yatırım yapmaya başla!

Microsoft, Windows 10 Mobile’ın Güncelleme Takvimine Noktayı Koyuyor

Microsoft’un geçtiğimiz dönemde akıllı telefon pazarı için geliştirdiği Windows 10 Mobile için güncelleştirme dönemi sona eriyor.
Microsoft, Windows 10 Mobile’ın Güncelleme Takvimine Noktayı Koyuyor
Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Microsoft, geliştirdiği ürün ve yazılımlar ile milyonlarca kullanıcıya ulaşıyor. Bilindiği üzere şirket Windows işletim sisteminin geliştiricisi ve kişisel bilgisayar pazarında en büyük paya sahip. En yeni işletim sistemi olan Windows 10’u ise yeni özellikler ile donatmaya devam ediyor. Son dönemde akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber yeni işletim sistemlerinin hayatımıza girdiğine tanıklık ettik. Bunların başında ise iOS ve Android ekosistemleri geliyor.

Geçtiğimiz yıllarda bu pazarda Microsoft kendi geliştirdiği mobil işletim sistemi ile yer almak istedi.Windows 10 Mobile ile ortaya çıkan şirket, kullanıcılardan bu alanda beklenen ilgiyi göremedi. Ne akıllı telefon üreticileri ne de kullananlar Windows 10 Mobile’ı tercih etmesi ve işletim sistemi Android, iOS gibi platformların gölgesinde kaldı.

Microsoft geçtiğimiz aylarda kullanıcılarına Windows 10 Mobile yüklü cihazlarını elden çıkarmalarını, Android ya da iOS yüklü bir akıllı telefon almalarını söylemişti. Yazılım devi Windows 10 Mobile’ın fişini çekmeye hazırlanıyor. Son güncelleme ise bugün yayınlanıyor.

Microsoft Bir Dönemi Kapatıyor

Microsoft Bir Dönemi Kapatıyor

Microsoft’un geçtiğimiz aylarda Windows 10 Mobile’a vereceği desteği kesmesinin ardından diğer uygulama geliştiriciler de benzer açıklamalarda bulundu. Son olarak geçtiğimiz günlerde WhatsApp yaptığı açıklama ile Windows Phone yüklü telefonlara verdiği yazılım desteğini keseceğini duyurmuştu. Başarısızlıkla sonuçlanan işletim sistemine Microsoft bugün itibariyle noktayı koyuyor.

Şirket son güvenlik güncellemesini mobil işletim sistemi için yayınlıyor. Bu tarihten itibaren Microsoft, Windows 10 Mobile için yeni bir güncelleme yayınlamayacak. Windows 10 Mobile’ın son güncellemesi 1709 kodu ile yayınlanacak. Asılında bu güncellemenin çok fazla bir anlam ifade ettiğini söylemek zor. Geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamalar sonrası işletim sistemini kullanan çok az sayıda kullanıcı kalmıştı.

Windows 10 Mobile iOS ve Android’in Gölgesinde Kaldı

Windows 10 Mobile iOS ve Android’in Gölgesinde Kaldı

Uzmanlar Windows 10 Mobile’ın başarısızlığına başlıca sebep olarak iOS ve Android platformları ile rekabet edememesini gösteriyor. Geçtiğimiz dönemde Microsoft’un patronu Bill Gates, şirket olarak en büyük hatalarının Windows 10 Mobile olduğunu söylemişti. Microsoft, Windows 10 Mobile’ı yeniden canlandırmak adına daha önceden Android uygulamalarının kendi platformuna uyarlanmasını düşünmüştü.

Tabi bu talep uygulama geliştiricilerden olumlu bir yanıt görmedi ve işletim sistemi için sonun başlangıcı oldu. Gerek mevcut uygulamaların desteğini kesmesi gerekse Microsoft’un son güncellemesini yayınlaması ile beraber Windows 10 Mobile’ın artık fişinin çekildiğini söyleyebiliriz. Yazılım devi önümüzdeki dönemde akıllı telefonlar için yeni bir işletim sistemi geliştirir mi bilinmez. Bunu önümüzdeki dönemde göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum