Yatırım yapmaya başla!

Microsoft, Windows 10 Mobile’a Güncelleme Desteğini Uzattı

Windows 10 Mobile için destek tarihi biraz daha uzatıldı.
Microsoft, Windows 10 Mobile’a Güncelleme Desteğini Uzattı

ABD’li yazılım şirketi Microsoft, başta Windows işletim sistemi olmak üzere pek çok ürün ve servisi dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya sunuyor. Son yıllarda akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle beraber iOS ve Android gibi yeni işletim sistemleri ile tanışma fırsatı bulduk. Öyle ki bu işletim sistemlerinin kullanım oranları kısa sürede milyonlarca kişiye ulaştı. Microsoft bu pazarda yerini almak adına geçtiğimiz yıllarda Windows 10 Mobile’ı çıkararak rekabetin içerisine dahil oldu.

Ancak geçen zaman içerisinde Windows 10 Mobile kullanıcılardan yeterli ilgiyi görmedi ve şirket geçtiğimiz aylarda işletim sistemine vereceği desteği keseceğini duyurmuştu. Microsoft ayrıca kullanıcılara artık Windows 10 Mobile yüklü telefon kullanmamalarını ve Android ya da iOS yüklü bir akıllı telefona geçmelerini tavsiye etmişti. Yapılan açıklama ile 10 Aralık tarihinde Windows 10 Mobile’a güncelleme desteğinin kesileceği söylenmişti. Yeni bir açıklama daha geldi ve bu desteğin verileceği sürenin uzatılacağı ortaya çıktı.

Windows 10 Mobile’ın Destek Tarihi Uzatıldı

Windows 10 Mobile’ın Destek Tarihi Uzatıldı

Windows 10 Mobile’ın destek sayfasında güncellemenin alınacağı tarihin uzatıldığı görülüyor. Yapılan açıklamada “Windows 10 Mobile cihazın 1709 sürümü, 14 Ocak 2020 tarihinden itibaren hizmet kapsamından çıkartılacak. Windows 10 Mobile ve Windows 10 Mobile Enterprise donanımına sahip cihazlar artık aylık güvenlik güncellemeleri almayacaklar” ifadelerine yer verildi. Tarihin bu şekilde uzatılmasının altında farklı nedenler olabileceği belirtiliyor.

Bilindiği üzere Microsoft, Windows 7 için verdiği güncelleme desteğini 14 Ocak 2020 tarihinde sona erdirecek. Windows 10 Mobile’ın son güncellemesinin de bu tarihe kaydırılmış olması Microsoft’un önceden planlamış olduğu bir karar olduğunu gösteriyor. Diğer yandan UWP Office uygulamalarına verilecek yazılım desteğinin de 12 Ocak 2021 tarihine kadar devam edeceğinin altı çiziliyor.

Windows 7’de Sona Yaklaşılıyor

Windows 7’de Sona Yaklaşılıyor

Bu tarihten sonra Windows 7 kullanıcıları için de yeni bir dönem başlayacak. İşletim sistemini kullanmaya devam edenler karşılarında tam ekran bir bildirim görecekler. 15 Ocak tarihinden itibaren Windows 7 kullanıcılarına, ileride karşılaşmaları muhtemel güvenlik riskleri hakkında bilgilendirme içeren yazı gösterilecek. Desteğin kesilmesi ile beraber kısa vadede olmasa da uzun vadede kullanıcılar için tehlikeli durumların olacağı belirtiliyor.

Bu tarihte son güncellemenin alınması ile beraber bir süre de Windows 7’nin güvenlik risklerine karşı korumalı olacağı söylenebilir. Siber saldırganların bu tarihten itibaren Windows 7 kullanıcılarını hedef almak adına yeni yazılımlar geliştirmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Son veriler halen Windows 7 kullanıcı sayısının hiç te az olmadığını gösteriyor. Microsoft kullanıcılara Windows 10’a geçmelerini söylemeye devam ediyor. Bununla beraber yazılım devi ücret karşılığında bazı Windows 7 kullanıcılarına 2021 yılına kadar güncelleme desteğini vermeye devam edecek. Tabi bunların bireysel kullanıcılardan ziyade işletime hesapları ile sınırlı olduğunu hatırlatalım.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum