Yatırım yapmaya başla!

Microsoft, Windows 10 Güvenliği için Büyük Bir Güncelleme Yayınladı

Microsoft yayınladığı son Windows 10 güncellemesi ile çok sayıda güvenlik açığını kapattı.
Microsoft, Windows 10 Güvenliği için Büyük Bir Güncelleme Yayınladı

Microsoft’un popüler işletim sistemi Windows 10, dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. 2015 yılından bu yana kullanılan işletim sistemi ilk günden bu yana sürekli güncelleniyor. Aradan geçen zaman içerisinde işletim sisteminin büyük bir değişim geçirdiğini söyleyebiliriz. Yayınlanan güncellemeler sonrası pek çok kez güvenlik açıkları ve sorunların yaşandığı da biliniyor. Microsoft yeni güncellemeler yayınlayarak bu açıkları gideriyor.

Ancak her güncelleme sonrası yeni güvenlik sorunlarının yaşandığı görülüyor. Şirket her ayın ikinci Salı günü büyük güncellemeler yayınlıyor. Yazılım devi geçtiğimiz gün itibarıyla yeni bir güncelleme yayınladı. Büyük Salı güncellemesi adıyla sunulan yeni pakette 115 güvenlik açığının ortadan kaldırıldığı belirtiliyor. Bu açıklar arasında uzaktan kod yürütme, kimlik avı gibi pek çok güvenlik riskinin olduğu ifade edildi.

Microsoft’tan Büyük Güncelleme

Microsoft’tan Büyük Güncelleme

Windows 10’un geliştiricisi Microsoft, büyük bir güncelleme yayınladı. Yeni güncelleme paketinin toplamda 115 açığı ortadan kaldırdığı kaydedildi. Açıklamada bu açıklardan 26 tanesinin kritik seviyede olduğu belirtildi. Kritik açıklar ile hackerlar uzaktan kod yürütme yaparak başkalarını kontrol edebiliyor ve takip altına alabiliyor. Office yazılımlarına yönelik güvenlik açıkları da bu güncelleme ile kapatıldı. Word’de yaşanan bellek işleme sorununa neden olan Outlook açığı kapatıldı.

Saldırganlar ayrıca işletim sistemindeki Uygulama Denetleyici aracını kullanarak üçüncü parti bileşenleri uzaktan çalıştırabiliyor. Microsoft ayrıca Server Message Block 3.1.1 adı verilen bir güvenlik açığını kaldırdı.Bugüne kadar ilgili açıktan kimse etkilendi mi bilinmiyor. Ancak şirket kullanıcılara işletim sistemlerini güncel tutmalarını tavsiye ediyor.

Botnet Saldırıları için Önlem

Botnet Saldırıları için Önlem

Yazılım devi Windows 10 için yayınladığı güncellemenin yanı sıra milyonlarca kullanıcısını etkilemesi muhtemel siber saldırılara karşı da önlem alıyor. Son dönemde Necurs botnet olarak bilinen siber saldırıların pek çok kişiyi etkilediği biliniyor. Necurs botnet saldırılarının bugüne kadar 9 milyon bilgisayarı etkisi altına aldığı belirtiliyor. Raporlara göre geride kalan iki ay içerisinde 3.8 milyonu aşkın spam e-posta üretildi ve kullanıcılar hedef alındı.

Microsoft önümüzdeki aylarda bu durumun önüne geçmek adına sahte alan adlarını dondurmaya başladı. Necurs’un Rus hackerlar tarafından kullanıldığı belirtiliyor. Microsoft ise 2012 yılından bu yana botnet saldırılarının önüne geçmek adına güvenlik stratejileri geliştiriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum