Yatırım yapmaya başla!

Microsoft, Windows 10’un 32 Bit Sürümünün Fişini Çekiyor

Teknoloji devi Microsoft, Windows 10’un artık eskiyen 32 bit desteğini kesmeye hazırlanıyor.
Microsoft, Windows 10’un 32 Bit Sürümünün Fişini Çekiyor

Dünyanın en çok kullanılan işletim sistemlerinin başında gelen Windows 10, yeni özellikler ve iyileştirmeler ile kullanıcıların karşısına çıkmaya devam ediyor. 2015 yılında kullanıma sunulan işletim sistemi, geride bıraktığı beş yıl içerisinde büyük bir değişim geçirdi. Önümüzdeki süreçte de gelecek yeni özellikler ile bu değişimin sürmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde şirket Windows 10 için isteğe bağlı güncellemeleri geçici süre için durdurma kararı aldığını duyurmuştu. Bilindiği üzere işletim sistemi 32 bit ve 64 bit olmak üzere iki farklı şekilde geliştiriliyor. Daha önceki yıllarda donanım üreticileri ile işletim sisteminin uyumlu olması adına 32 bit tabanlı sürüm üzerinde çalışılıyordu.

Son yıllarda ise 64 bit sistemlerin yaygınlaştığı biliniyor. Bu durum ile beraber Microsoft eski teknoloji için vermiş olduğu desteği kesmeye hazırlanıyor.

32 Bit için Yolun Sonu

32 Bit için Yolun Sonu

Günümüzde kişisel bilgisayarlar için donanım üreten şirketler, 32 bit destekli ürünlere artık yer vermiyor. Tüm pazarın 64 bit destekli donanımlara sahip olduğunu söyleyebiliriz. Microsoft ise OEM cihazlar için vermiş olduğu 32 bit desteği sonlandıracağını açıkladı. Bu süreç kademeli olarak gerçekleştirilecek.

OEM sürümü bilgisayar üreticilerinin aldığı ve yeni cihazlara yüklenen sistemler olarak karşımıza çıkıyor. Microsoft ise bu desteği sonlandırma kararı aldı. Halihazırda 32 bit olarak kullanılan işletim sistemlerine destek vermeye devam edileceği belirtildi.

Ancak ilerleyen dönemde bu sistemler için de desteğin kesilmesi bekleniyor. Microsoft’un bu kararı almasında düşük performans veren cihazların bile 64 bit mimariye sahip olması yatıyor. Bu desteğin tamamen sonlandırılmasının birkaç yılı bulacağı belirtiliyor.

Son Güncelleme ile Sorunlar Ortaya Çıktı

Son Güncelleme ile Sorunlar Ortaya Çıktı

Yazılım devi Windows 10 işletim sistemi için iyileştirmelerin ve yeniliklerin yer aldığı güncelleştirmeleri yayınlamaya devam ediyor. Bu yayınlanan güncellemeler çoğu zaman çeşitli sorunlar ile gündeme geliyor. Son yayınlanan güncellemede de bazı sorunların olduğu belirtildi. KB4556799 sürüm numarası ile yayınlanan güncellemeyi yükleyen kullanıcılar bilgisayarlarında ses sorunları ve veri kaybı yaşandığını belirtiyor.

Reddit başta olmak üzere pek çok sosyal mecrada yapılan paylaşımlarda benzer sorunların yaşandığı görülüyor. Ses sorunu Realtek sürücüsünün devre dışı bırakılıp yeniden aktifleştirilmesi ile beraber çözüldüğü belirtiliyor. Veri kaybı yaşayan kullanıcıların ise endişe etmesine gerek olmadığı ifade ediliyor.

Microsoft güncelleme sırasında geçici bir profil ekliyor ve bu bölüme kullanıcılar veri yazabiliyor. Dolayısıyla bunun da kalıcı bir sorun olmadığı belirtiliyor. Bununla beraber kullanıcılar Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Güncelleştirme geçmişini görüntüle > Güncelleştirmeleri kaldır adımlarını izleyerek son yaptıkları güncellemeyi kaldırabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum