Yatırım yapmaya başla!

Microsoft Ürün Satışını Sadece Dijital Ortamdan Gerçekleştirecek

Teknoloji devi Microsoft almış olduğu karar ile tüm fiziksel mağazalarını kapatıyor.
Microsoft Ürün Satışını Sadece Dijital Ortamdan Gerçekleştirecek

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft dünyanın en büyük şirketlerinden birisi olarak biliniyor. Windows, Office gibi milyonlarca kişi tarafından kullanılan yazılımların geliştiricisi olan şirket ayrıca kişisel bilgisayar ve tablet ürünleriyle de adından söz ettiriyor. Bill Gates tarafından temelleri atılan şirketin dünyanın dört bir yanında fiziksel mağazaları bulunuyor. Değişen dünya ile beraber insanlar fiziksel mağazalardan ziyade internet üzerinden alışveriş yapmaya başladı.

Bu durum Microsoft’un da radikal bir karar almasına neden oldu. Şirketten yapılan açıklamada fiziksel perakende döneminin tamamen kapanacağı belirtildi. Alınan karar ile Microsoft’un dünyanın pek çok yerinde faaliyet gösteren fiziksel mağazaları kapatılacak. Bu mağazaların bazıları ise ürün deneyim merkezine dönüştürülecek.

Microsoft Mağazaları Kapatıyor

Microsoft Mağazaları Kapatıyor

Microsoft açıklamasında New York, Londra, Sidney ve ABD’de Redmond’da bulunan mağazalarını ürün deneyim merkezine dönüştüreceğini duyurdu. Londra’daki mağaza açılalı sadece bir yıl olmuştu. Şirket bu mağazaların dışında kalan tüm alanları kapatma kararı aldı. Teknoloji devi artık dijital platformlar üzerinden satış faaliyetlerine yoğunlaşacağını belirtiyor.

Bu kararın alınmasında önemli etkenler arasında ise resmi web sitesi, Xbox ve Windows mağazalarından elde edilen gelirler büyük rol oynuyor. Microsoft.com, Xbox ve Windows dijital mağazaları 190 ülkede hizmet veriyor ve ayda 1.2 milyar kişiye erişiyor. Şirket yetkilileri alınan bu karar nedeniyle herhangi bir çalışanın işten çıkarılmayacağının garantisini veriyor.

Mağaza Çalışanları Çıkarılmayacak

Mağaza Çalışanları Çıkarılmayacak

Microsoft aslında bu kararı 2021 yılı için uygulamayı planlıyordu. Ancak tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi nedeniyle şirketin süreci hızlandırma kararı aldığı belirtiliyor. Bu yılın sonuna doğru yeni oyun konsolu Xbox Series X’in satışa çıkması bekleniyor. Dolayısıyla Xbox mağazaları yıl sonuna kadar açık tutulabilir.

Salgın nedeniyle şirketin pek çok mağazası kapanmıştı ve bu süre içerisinde çalışanların maaşlarının ödendiği açıklandı. Yeni süreç ile beraber mağaza çalışanlarının kurumsal tesislerde ya da uzaktan çalışma modelinde değerlendirilmesi planlanıyor.

Microsoft yetkilileri bu kararı alırken daha önce küresel verileri ve sağlık uzmanlarından gelen görüşleri değerlendirdiklerini belirtiyor. Şirket ilk dijital mağazasını 2009 yılında açmıştı. Dijital platformlar üzerinden artan alışverişler sonrası Microsoft’un almış olduğu bu kararın şaşırtıcı olmadığını söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum