Yatırım yapmaya başla!

Microsoft Telekomünikasyon Sektörüne Nokia ile Girebilir

Microsoft’un telekomünikasyon devlerinden Nokia’yı 2021 yılında satın alma planı olduğu ortaya çıktı.
Microsoft Telekomünikasyon Sektörüne Nokia ile Girebilir

ABD’li teknoloji ve yazılım şirketi Microsoft, sahip olduğu uygulama ve servisler ile sektörün önde gelen devleri arasında yer alıyor. Windows ekosistemi ve Office uygulamaları ile PC kullanıcılarının büyük bölümüne ulaşan şirket daha önce akıllı telefon pazarına yönelik hamlelerde bulunmuştu. Nokia ile iş birliği yapan şirket Windows Mobile işletim sistemini geliştirmiş ve piyasaya sürmüştü. Ancak teknoloji devi bu girişimi ile hayal kırıklığı yaşamıştı.

Windows 10 Mobile yüklü Nokia Lumia serisi telefonlar rakipleri karşısında varlık gösteremedi ve daha sonrasında fişi çekilmişti. Sektörün içerisinden paylaşılan bir rapor Microsoft ile Nokia’nın tekrar bir araya gelebileceği iddiasını ortaya attı. Ancak bu sefer akıllı telefon üzerine bir yatırım gözükmüyor.

Finlandiya merkezli Nokia son yıllarda telekomünikasyon alanında attığı adımlar ile adından söz ettiriyor. Şirket geçtiğimiz günlerde İngiltere’de Huawei’den sonra 5G altyapısı için anlaşma haberi ile gündeme gelmişti. Microsoft’un da telekomünikasyon sektörüne girmek için Nokia’yı satın alacağı konuşuluyor.

Microsoft’un Gözü Nokia’da

Microsoft’un Gözü Nokia’da

Mobil analiz firması CCS Insight tarafından paylaşılan bir rapora göre Microsoft önümüzdeki yıl içerisinde telekomünikasyon sektörüne girecek büyük bir yatırım yapabilir. Şirketin sektörün önde gelen devlerinden Nokia’yı satın alma planı olduğu konuşuluyor. Teknoloji devi 2013 yılında Nokia’yı satın almış ve Windows Phone telefonlar için yapılmıştı. O dönem Microsoft 7 milyar doları gözden çıkarmıştı.

Öyle ki geçen zaman içerisinde beklenen hedefler tutmadı ve çok sayıda Microsoft çalışanı işsiz kalmıştı. Nokia’nın son yıllarda mobil cihazlar için telekomünikasyon çözümleri üzerinde yoğunlaşması Microsoft’un dikkatini çekmiş durumda. Diğer yandan Intel’in de böyle bir yatırım peşinde olduğu ve Nokia ile ilgilendiği biliniyor. Ancak Microsoft’un çok daha önce olduğu belirtiliyor.

Nokia’nın İngiltere’deki 5G altyapısını üstlenmiş olması Microsoft’un iştahını kabartıyor. CSS Insight yöneticisi Kester Mann, Nokia’nın herhangi bir şirket bünyesine katılabileceğini düşünüyor. Microsoft’un da uzun zamandır telekomünikasyon sektörüne ilgisi olduğunun altını çizen Mann, Huawei’den doğan boşluğun bu iş birliği ile doldurulabileceğini belirtiyor. Bilindiği üzere Huawei uzun zamandır ABD’nin baskısı altında. Olası bir satın alma için 2021 yılını beklememiz gerekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum