Yatırım yapmaya başla!

Microsoft’un Sohbet Uygulaması Skype Kullanıcıları İzinsiz Dinliyor

Microsoft’un sahibi olduğu mesajlaşma ve iletişim uygulaması Skype’ın Android sürümünün tercüman özelliği ile dinleme yaptığı belirtildi.
Microsoft’un Sohbet Uygulaması Skype Kullanıcıları İzinsiz Dinliyor

Günümüzde internetin yaygınlaşması ve teknolojinin gelişmesi ile iletişim anlamında pek çok uygulama mevcut. Milyonlarca kullanıcı sohbet uygulamaları vasıtasıyla birbirleriyle etkileşime geçiyor. Mesajlaşma uygulamaları arasında çok eskiden beri kullanımda olan Skype bulunuyor. VoIP teknolojisi ile kullanılan uygulama görüntülü ve sesli konuşma imkanı sağlıyor. Son yıllarda WhatsApp’ın hızla yaygınlaşması Skype’a olan ilgiyi azalttı.

Ancak halen dünya genelinde yaygın olarak kullanılan iletişim uygulamalarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Skype geçtiğimiz yıllarda Microsoft’un bünyesi altında faaliyet göstermeye başlamıştı. Platform ile ilgili yeni bir bilgi ortaya çıktı.

Skype üzerinde bulunan tercüman uygulaması mevcut ve bu yolla Microsoft çalışanlarının kullanıcıları izinsiz dinleme yaptığı belirtiliyor. Üstelik bu verilerin Microsoft’a dışarıdan destek veren çalışanlar tarafından elde edildiği söyleniyor.

Skype için İzinsiz Dinleme İddiası

Skype için İzinsiz Dinleme İddiası

Mobil uygulamaların ve dijital platformların yaygınlaşması ile beraber veri güvenliği çok daha önemli bir hale geldi. Çok sayıda uygulamanın hatta sosyal medya platformunun kullanıcı verilerini izinsiz topladığı ve bu verileri sızdırdığı biliniyor. Son olarak Microsoft’un sahibi olduğu Skype’ta benzer bir durum söz konusu oldu. Teknoloji devinin çalışanlarının Skype görüşmelerini izinsiz şekilde kayda aldığı ve verileri kendi iş ortakları ile paylaştığı söylendi.

Habere göre Microsoft’un dinlemeyi sadece Skype ile yapmadığını gösteriyor. Şirketin geliştirdiği dijital sesli asistan Cortana’nın da kullanıcıların konuşmalarını dinlediği iddia ediliyor. Toplanan konuşmalar arasında çoğunlukla kullanıcıların kendi yakınlarıyla olan iletişime dair verilerin olduğu belirtiliyor.

Bir şirket çalışanı bu verileri Motherboard’a ulaştırdı. Çalışan Microsoft’un kişisel veri güvenliğine dair yeterince hassas davranmadığını söylüyor. Toplanan verilerin büyük bölümünde kullanıcıların kısa aralıklarla değişen ses kayıtlarına yer verilmiş. Dinleme işlemi Skype’ın Android uygulamasında bulunan ‘Tercüman’ uygulaması üzerinden yapıldığı ortaya çıktı.

Microsoft: Kullanıcılardan İzin Alıyoruz

Microsoft: Kullanıcılardan İzin Alıyoruz

Olayın ortaya çıkması ile beraber Microsoft, Motherboard yetkililerine açıklamalarda bulundular. Şirket yetkilileri kullanıcıların verilerinin toplandığını reddetmiyor ve kendilerinden gerekli izinlerin alındığını söylüyor. Kullanıcı verilerine önem verdiklerini söyleyen teknoloji devi, verileri her kullanıcıdan değil sadece izin verenlerden topladıklarını ifade ediyor.

Son günlerde Apple’ın Siri uygulamasının da benzer şekilde dinleme yaptığı gündeme gelmişti. Ortaya çıkan bu durum sonrası Apple, Siri asistanını incelemeye alma kararı almıştı. Teknoloji şirketleri yapay zekaya yönelik büyük yatırımlar yapıyor ve kullanıcı deneyimini artırmak adına karşı taraftan veri toplama yoluna gidiyor.

Görünen o ki dijital uygulamaların yaygınlaşması ile beraber benzer olayların yaşandığına sıkça tanık olacağız. Güvenlik uzmanları kullanıcıları uygulamaları kullanmadan önce verdikleri izinler konusunda dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum