Yatırım yapmaya başla!

Microsoft Siber Saldırılara Karşı Çok Faktörlü Kimlik Doğrulama Sistemlerini Tavsiye Ediyor

ABD’li teknoloji şirketi Microsoft, siber saldırılardan korunmak adına çok faktörlü kimlik doğrulama sistemlerinin kullanılması gerektiğini açıkladı.
Microsoft Siber Saldırılara Karşı Çok Faktörlü Kimlik Doğrulama Sistemlerini Tavsiye Ediyor

Teknolojinin gelişmesi ve internetin yaygınlaşması ile beraber kullanıcıların hayatına yepyeni ürünler ve uygulamalar girmeye devam ediyor. Bu ürünler her geçen gün hayatımızda daha büyük yer kaplamaya devam ediyor ancak artan siber saldırıları da beraberinde getiriyor. Son yıllarda yapılan araştırmalar dijital saldırı oranlarındaki artışı gözler önüne seriyor. Teknoloji şirketleri ve internet platformları kullanıcıların verilerinin korunması adına pek çok çalışma yapıyor.

Ancak alınan tüm önlemlere rağmen dijital saldırıların tam anlamıyla önüne geçildiğini söylemek mümkün değil. Yazılım devi Microsoft geliştirdiği pek çok ürün ve araç ile dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya ulaşıyor ve büyük pazar payına sahip. ABD’li teknoloji devi siber güvenliğe yönelik büyük yatırımlar yapan başlıca şirketler arasında geliyor.

Yapılan son açıklama ile kullanıcıların siber saldırılardan korunması adına neler yapılması gerektiğinden bahsedildi. Şirket çok faktörlü kimlik doğrulama sistemlerinin saldırıları büyük oranda engellediğini söylüyor.

Microsoft Kullanıcıları Uyardı

Microsoft Kullanıcıları Uyardı

Bilindiği üzere Microsoft, Windows işletim sistemi ile dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyor. Bununla beraber Outlook, Skype, Edge gibi pek çok uygulama geliştiren şirketin elinde büyük bir kitle mevcut. Dolayısıyla siber saldırılara yönelik önlem alması gereken başlıca şirketler arasında Microsoft’u gösterebiliriz. Şirket son yaptığı açıklama ile kullanıcılara yapılması gerekenler konusunda bilgi verdi.

Teknoloji devi son dönemde kullanılmaya başlanan çok faktörlü kimlik doğrulama sisteminin etkinleştirilmesi gerektiğini belirtiyor. Microsoft’ta göre bu sitem sayesinde düzenlenen siber saldırılardan yüzde 99 oranında korunmak mümkün. Şirket açıklamasını kendi hizmetleri için değil günümüzde kullanılan tüm uygulama ve platformlarına yönelik olarak yapıyor.

Şirketten konuyla ilgili yapılan açıklamada “Bir servis sağlayıcı çok faktörlü kimlik doğrulamayı destekliyorsa onu düzenli bir şekilde kullanmanızı öneririz.” ifadelerine yer verildi. Yazılım devinin yetkilileri günümüzde şifrelerin artık kırılabildiğini ve ek güvenlik önlemleri alınması gerektiğini belirtiyor.

Uzun Şifreler İşe Yaramıyor

Uzun Şifreler İşe Yaramıyor

Microsoft yetkilileri siber güvenlik konusunda yaptığı bilgilendirme ile kullanıcıların neler yapması gerektiğine dair değerlendirmede bulundu. Şirketin Kimlik Güvenliği ve Koruması bölümünde üst düzey yöneticilerden Alex Weinhert, karmaşık şifre belirlemenin yeterli bir güvenlik önlemi olmadığını söyledi.

Winhert açıklamasında “Çok uzun şifreler kullanmak veya daha önce ele geçirilen bir hesaptaki şifreyi kullanmak gibi eski öneriler artık işe yaramıyor. Bilgisayar korsanları, sızdırılmış kimlik bilgilerinin veya basit şifrelerin engellenmesine rağmen Microsoft hesaplarını tehdit etmeye devam etti. Şifreler ve onların zorluğu, artık gerçekten önemli değil. Hackerlar, günümüzde kullanıcıların kimlik bilgilerini almak için farklı yöntemler kullanıyor ve çoğu durumda parola önemli değil.” diye konuştu.

Winhert çok faktörlü kimlik doğrulama sistemine dikkat çekerek, “Çok faktörlü bir kimlik doğrulama çözümünün sağlanması; bilgisayar korsanlarının, bir kullanıcının mevcut şifresinin bir kopyasına sahip olsa bile, yetkisiz oturum açma denemelerinin neredeyse hepsini engeller.” değerlendirmesinde bulundu. Geçtiğimiz aylarda bir başka teknoloji devi Google’dan da benzer açıklamalar gelmiş ve şirket kendi uygulamalarında bu koruma sistemini kullanıma sunmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum