Yatırım yapmaya başla!

Microsoft’un Bulut Oyun Platformu Project xCloud için Test Süreci Başlıyor

Microsoft’un bir süredir üzerinde çalıştığı bulut oyun platformu xCloud için test süreci başlıyor. Şirket sınırlı sayıda kayıt almaya başladı.
Microsoft’un Bulut Oyun Platformu Project xCloud için Test Süreci Başlıyor

Oyun dünyasında yaşanan gelişmeler önümüzdeki süreçte yeni bir dönemin başlayacağını gösteriyor. Bugün itibariyle oyun sektörü konsol ürünleri ve PC üzerinde kurulmuş durumda. Bununla beraber mobil oyun pazarı da akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber hızla büyümeye devam ediyor. Son yıllarda internet altyapılarının gelişmesi ile beraber bulut teknolojisi oyun alanında kendini göstermeye hazırlanıyor.

Geçtiğimiz aylarda ilk olarak Google, Stadia’yı tanıtmıştı. Şirketten yapılan duyuruda Stadia’nın Kasım ayında aktif hale geleceği açıklanmıştı. Stadia bu alanda tek başına olmayacak. Bir süredir Microsoft’un kendi bulut oyun platformu üzerinde çalıştığı biliniyor. Project xCloud adı ile kurulan bulut oyun sunucusu milyonlarca kullanıcıya çevrimiçi hizmet vermeye hazırlanıyor. Microsoft tarafından yapılan duyuru ile sunulacak olan platformun testleri için kayıtların başladığı açıklandı.

Project xCloud için Geri Sayım Başlıyor

Project xCloud için Geri Sayım Başlıyor

Günümüzde kullanıcıların yeni çıkan oyunlara ulaşması için yüksek donanımlı PC ya da PlayStation 4 ve xBox One gibi oyun konsollarına sahip olması gerekiyor. Bununla beraber oynanacak olan oyunları da kullanıcılar satın alıyor. Tüm bunlar üst üste konulduğunda ortaya yüksek bir maliyet çıktığını söyleyebiliriz. Ancak Google Stadia ve Project xCloud gibi bulut oyun servisleri bu deneyimi çok daha cazip bir fiyat seçeneği ile kullanıcılara sunacak.

Aylık abonelik sistemi ile çalışan servislerden yararlanmak için hızlı bir internet bağlantısına sahip olmak gerekiyor. Daha sonrasında platformlarda bulunan pek çok platforma ulaşmak mümkün olacak. Bu bağlamda çalışmalarda bulunan Microsoft, Project xCloud hizmetinin test süreci için kayıt almaya başladığını duyurdu. Kayıtlar için ilk etapta ABD, İngiltere ve Güney Kore’den başvuru alınacak ve kullanıcılar sınırlı sayıda olacak.

Microsoft ayrıca platformun test edileceği oyunları da açıkladı. Yapılan duyuru ile Gears 5, Sea of Thieves, Halo 5: Guardians ve Killer Instinct oyunlarına erişim sağlanacak. Bu oyunlar üzerinde yapılacak testler sonucu kullanıcılardan gelecek geri bildirimler platformun geliştirilmesinde kullanılacak.

xCloud için Gerekenler

xCloud için Gerekenler

Microsoft’un üzerinde çalıştığı çevrimiçi oyun servisi için kullanıcıların en az Android 6.0 işletim sistemi yüklü bir akıllı telefon ya da tablete sahip olması gerekiyor. Bununla beraber cihazların Bluetooth 4.0 teknolojisinin desteklenmesi isteniyor. Ayrıca Microsoft Xbox One oyun kontrol cihazı ve Microsoft hesabı yine Project xCloud deneyimini yaşamak için gerekenler arasında.

Test süreci ile beraber Microsoft kullanıcılara Play Store üzerinden Game Streaming adlı bir uygulama sunacak. Microsoft bulut oyun servisinin mobil ağlarda başarılı bir şekilde çalışması için sektörün önde gelen firmaları ile iş birlikleri yaptı.

Bu şirketler arasında SK Telecom, T-Mobile ve Vodafone gibi telekomünikasyon devleri yer alıyor. 5G altyapısının yaygınlaşması ile beraber bulut oyun servislerinin çok daha yüksek seviye bir kullanıcı deneyimi sunacağı belirtiliyor. Önümüzdeki günlerde deneme süreci başlayacak. Microsoft’un bulut servisini ne zaman resmi olarak kullanıma sunacağı henüz netleşmiş değil. Project xCloud hem Microsoft’un kendi oyun akış hizmeti olacak hem de kullanıcılara bulut üzerinden çeşitli oyunlar sunacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum