Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Piyasa Değeri 1 Trilyon Doları Aşan Microsoft Apple’ı Geride Bıraktı

Microsoft’un gelirleri bulut programlama hizmeti olan Azure’deki olumlu gelişmelere bağlı olarak yükseldi. Piyasa değeri ilk kez 1 trilyon doları aşarak, bir diğer teknoloji devi Apple’ı sollamış oldu.
Piyasa Değeri 1 Trilyon Doları Aşan Microsoft Apple’ı Geride Bıraktı
Son Güncelleme: 
Yorum

Bilgisayar yazılımları ve bilişim alanında faaliyet gösteren ABD’li Microsoft’un piyasa değeri ilk kez 1 trilyon doları geçti. Şirketin borsada işlem gören hisseleri 2019 yılının başından bu yana %23 değerlenirken, söz konusu artışta bulut programlama bölümünün büyümeye devam edeceği yönünde doğan beklentilerin etkisi olduğu kaydedildi.

Piyasada değeri ilk kez 1 trilyon doları geçen Microsoft, Apple’ı ardında bırakmış oldu.

Microsoft’un bulut programlama bölümü olan Azure, 31 Mart’ta sona eren üçüncü çeyreklik zaman diliminde %73 büyüme kaydetti. Bu artış genel olarak olumlu beklentileri yükseltirken, hisse fiyatları da sene başından bu yana %23 değer kazandı. Borsada işlem gören hisseler %4,4 artışla 130,54 dolara yükseldi.

Hisse fiyatları son kapanışta ise 125,44 dolara geriledi. Şirket üçüncü çeyrekte hisse başına 96 sent kar elde etti. Gelirleri %14 artışla 30,57 milyar doları bulurken, bu rakam beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Tüm bu olumlu gelişmeler Microsoft’un piyasa değerini 1 trilyon doların üzerine taşırken, 980 milyar dolar olan Apple’ı geride bıraktı.

Yapılan açıklamada, bir sonraki çeyrek için gelir beklentisinin 32,2 – 32,9 milyar dolar arasında olduğu bildirildi.

Şirketin Word ve Excel gibi geleneksel ürünleri bulut uygulamalarına doğru geçirmeye çalıştığı belirtilirken, Office 365’in ticari satışlarını %30 arttığı açıklandı. Microsoft’un brüt kar ve satılan malların maliyetleri çıkarıldıktan sonra kalan gelir yüzdesi bir önceki yıla göre %65,4’ten %66,7’ye yükseldi. LinkedIn’in ise büyümeye devam ettiği ve gelirlerini söz konusu dönemde %27 artırdığı bilgisi paylaşıldı.

İlk çeyrek mali sonuçlarını açıklayan Tesla, 700 milyon dolar zarar etti.

Şirket yılın ilk çeyreğinde gelirlerini geçen yılın rakamlarına kıyasla 3,41 milyar dolardan, 4,54 milyar dolara çıkardı. Ancak hisse başına 2,9 dolar zarar etti. İlk çeyrekte 700 milyon dolar zarar açıklarken, araç teslimatında zorlanmalarına bağlı olarak, bir sonraki çeyrekte de kar edemeyecekleri bildirildi.

Facebook ise tüm veri skandallarına rağmen ilk çeyreklik dönemde gelirlerini 26 artırdı.

Geçen yıldan bu yana veri ihlali skandallarıyla gündeme gelen sosyal medya devi Facebook, eski popüleritesini korumakta güçlük çekiyor. Öyle ki, şirketin hissedarları geçtiğimiz günlerde kurucu ve CEO olan Mark Zuckerberg’in yönetimdeki görevinden alınması için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na başvuruda bulundu.

Bunun gerekçesi olarak da son dönemde yaşanan veri ihlalleri ve kullanıcıların eskisi kadar uygulamada zaman geçirmediği gösterildi. Ancak tüm bunlara rağmen mali sonuçlara bakıldığında yatırımcıları üzmediği ortaya çıktı. Şirket yılın ilk çeyreğinde geçen yıla göre hisse başına 1,89 dolar kar sağladı. Söz konusu dönemde gelirleri %26 artışa 15,1 milyar dolara çıkarken, kullanıcı sayısında %8’lik bir artış gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu