Yatırım yapmaya başla!

Microsoft, Pentagon’un 10 Milyar Dolarlık İhalesini Alarak Amazon’u Yendi

Pentagon’un bilgisayar altyapısının modernizasyonuna ilişkin 10 milyar dolarlık ihalesi, Microsoft’un lehine sonuçlandı. İşte detaylar;
Microsoft, Pentagon’un 10 Milyar Dolarlık İhalesini Alarak Amazon’u Yendi

Pentagon, Cuma günü yaptığı açıklamada Microsoft’un pazar lideri Amazon Web Services’i yenerek genel bulut kaynakları yarışmasında galip geldiğini duyurdu.

ABD Savunma Bakanlığı’nın Savunma Altyapısı Müşterek Girişimi (JEDİ) olarak bilinen bulut ihalesini Microsoft’un kazanması gündemde büyük yankı uyandırdı. Yapılan açıklamaya göre sözleşmenin 10 yıl boyunca 10 milyar dolar değerinde olabileceği belirtildi.

Microsoft’un hisseleri açıklamanın ardından kapanış sonrası işlemlerde yüzde 3’e varan artış kaydederken Amazon hisseleri yüzde 1’in altında düştü.

Microsoft Amazon Pentagon İhale Sonuçlandı Bu başarı, Microsoft’un Azure bulutunun AWS’ye meydan okumasını ve Satya Nadella’nın en son zaferini vurguladı. Nadella, 2014 yılında Steve Ballmer’ın görevini devralmıştı. Microsoft ayrıca AWS büyümeye devam ederken bile Walmart gibi şirketlerden büyük bulut altyapısı anlaşmaları kazandı. JEDI anlaşmasının 10 milyar dolarla bitmesi durumunda, Amazon’la olacağından daha büyük bir anlaşma olabileceği söylendi.

Bu noktada Microsoft’un Azure gelirini dolar cinsinden ifşa etmediği ancak üçüncü çeyrekte AWS’den 9 milyar dolar gelir elde eden Amazon’dan daha küçük bir paya sahip olduğu bildirildi.

Microsoft Payı Amazon Küçük Sürecin başlarında Amazon, kısmen AWS işletmesi 2013 yılında CIA ile bir anlaşma kazandığı için favori olarak görülüyordu.

Ayrıca Amazon mevcut en yüksek güvenlik seviyesine sahipken, Microsoft bu seviyeyi yakalamaya çalışıyordu. Çekişmeli ve gecikmeli olan bu süreçte IBM ve Oracle gibi daha küçük olan bulut rakipleri daha önce dışarı atılmıştı. Temmuz ayında Trump, şirketlerin ihale sürecini protesto etmelerinin ardından sözleşmeye baktığını söylemişti.

Sonuçta dikkat çekici gelişmeler nihayet sona erdi ve ihaleyi Microsoft kazandı. Wedbush analisti Dan Ives, anlaşmayı Microsoft için oyun değiştirici olarak nitelendirdi ve müşterilere bir notta anlaşmanın şirketin bulut işi için yıllarca dalgalanma etkisi olacağını yazdı. Ayrıca Amazon’dan mahkemede sonuçlara itiraz etmesini beklediğini ancak Microsoft’un üstün geleceğini ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum