Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Microsoft’un Oyun Kazancı Xbox Series X Etkisiyle 5 Milyar Dolara Ulaştı

Microsoft’un toplam oyun geliri 5 milyar doları geçti.
Microsoft’un Oyun Kazancı Xbox Series X Etkisiyle 5 Milyar Dolara Ulaştı

Dünyanın önde gelen teknoloji ve yazılım şirketlerinden Microsoft, oyun sektöründe de büyük bir yere sahip olmakta. Xbox konsolları ile bu pazarda büyük paya sahip olan şirket ayrıca çok sayıda yeni oyunun da geliştiricisi olarak biliyor. Microsoft daha fazla oyun geliştirmek için geçtiğimiz dönemde büyük stüdyolara yatırım yapmıştı.

Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda yeni nesil konsollar Xbox Series X ve Xbox Series S oyuncular ile buluştu. Şirket 2021 yılı 2. çeyrek sonuçlarını açıkladı ve yeni konsolların etkisi bu raporda net bir şekilde görüldü. Teknoloji devinin son üç aylık zaman dilimi içerisinde oyun gelirlerinin 5 milyar doları aştığı açıklandı.

Diğer yandan Xbox kullanıcıları için sunulan Game Pass servisi de daha popüler bir platform oldu ve 18 milyon aboneye ulaştı. Şirketin açıkladığı son çeyrek verileri sonrası Nasdaq Borsası’nda Alphabet ve Facebook hisselerinde de yükseliş kaydedildi. İşte açıklanan rapordan detaylar…

Microsoft Gelirlerini Katlıyor

Microsoft Gelirlerini Katlıyor

Yeni tanıtılan Xbox konsolları, Microsoft’un Aralık çeyreğinde bir önceki yıla göre% 51 artışla 5 milyar doları aşarak oyun geliri için yeni bir hedef elde etmesine yardımcı oldu. Açıklanan mali ikinci çeyrek sonuçlarında artış yaşandı ve toplam gelir %17 artarak 43 milyar doların üzerine çıktı. Kar ise bir önceki döneme göre yüzde 33 oranında artarak 15.5 milyar dolara yükseldi. ABD’deki mali yıl ile miladi yıl aynı şekilde ilerlemiyor.

Dolayısıyla son üç aylık dönem 2021’in ikinci mali çeyreği olarak ifade ediliyor. Microsoft’un en dikkat çekici yükselişi gösterdiği sektörlerden biri ise oyun sektörü oldu. Xbox Series X ve Series S ile birlikte oyunseverlere yeni nesil oyun donanımlarını sunan teknoloji devi, bu süreçte Game Pass servisini, birinci parti ve üçüncü parti oyun stüdyolarının oyunlarıyla genişleterek dijital abonelik servisinin kütüphanesini de güçlendirmiş oldu.

Yeni nesil Xbox konsollarının piyasaya sürülmesi ile beraber şirketin donanım gelirinde yüzde 86 oranında bir artış gerçekleşti. Game Pass kütüphanesinin güçlenmesi ile beraber abone sayısında da artış yaşandığı belirtiliyor. Microsoft’un Xbox içerik ve hizmet gelirinde yüzde 40 oranında artış kaydedildi. Şirket yeni konsolları satın alan kullanıcıların yüzde 70’nin Game Pass servisine abone olduğunu duyurdu.

Xbox Game Pass Büyüyor

Xbox Game Pass Büyüyor

Eylül ayında 15 milyon aboneye ulaşan Game Pass, şu anda Microsoft’un oyun alanındaki stratejisinin çoğunu yönlendiriyor gibi görünüyor. Bugün itibariyle Xbox Game Pass servisinin toplam abone sayısı 18 milyona ulaşmış durumda. Netflix tarzı abonelik planı, oyuncuların dönüşümlü bir video oyunu yelpazesinin perakende sürümlerini indirmelerine ve oynamalarına olanak tanıyor.

Game Pass, tüketiciler için, analistlerin sık sık Microsoft’un bundan nasıl para kazanabileceğini merak ettikleri bir anlaşma olarak biliniyor. Üçüncü taraf geliştiricilerin bazı anekdot raporları, Game Pass’ın aslında tek tek oyunların satışlarını, bir tür “satın almadan önce dene” programına teşvik ettiğini ortaya koydu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Microsoft CEO’su Satya Nadella, Xbox Live platformunun da aylık 100 milyondan fazla aktif kullanıcısı olduğunu belirtti. Microsoft CEO’su ayrıca Xbox Series X ve S’in piyasaya sürülmesinin bir lansman ayında şimdiye kadar en çok satılan cihaz rekorunu kırdığını ifade etti. Şirket ayrıca Xbox Live Gold kullanıcılarını bulut tabanlı xCloud servisi Xbox  Game Pass Ultimate’e yönlendiriyor. Bu servise geçenlere bir aylık Disney Plus aboneliği hediye ediliyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum