Yatırım yapmaya başla!

Microsoft Fazlalıkları Atmaya Devam Ediyor: Office Online Dönemi Kapanıyor

Microsoft’un bir süredir geçmişe dair temizlik yaptığı biliniyor. Şirket son olarak Office Online uygulamalarına odaklandı. Web uygulamalarındaki Online ismi kaldırılıyor.
Microsoft Fazlalıkları Atmaya Devam Ediyor: Office Online Dönemi Kapanıyor

Teknoloji devi Microsoft, geliştirdiği ürünler ile uzun yıllardır milyonlarca kullanıcıya ulaşıyor. Başta Windows işletim sistemi ve Office yazılımları olmak üzere şirketin büyük bir pazar payına sahip olduğunu söyleyebiliriz Bu uygulamaların mazisi oldukça fazla ve şirket zaman içerisinde sayısız güncelleme ve yeni özellik ekledi. Son günlerde Microsoft’un uzun yıllardır süregelen bazı uygulamalara yeni düzenlemeler getirdiği görülüyor.

Geçtiğimiz günlerde uzun süredir atıl durumda olan hesapları kapatacağını duyuran yazılım devi, Office ekosistemi için de yeni bir düzenleme yapmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıllarda Microsoft, Office uygulamalarının Web platformları için özel sürümlerini geliştirmişti. Bu uygulamalara ise Office Online ismi vermişti. Şirket almış olduğu son karar ile bu uygulamalardaki Online ismini kaldıracağını duyurdu.

Office Online İsim Değişikliğine Gidiyor

Office Online İsim Değişikliğine Gidiyor

Microsoft’un son günlerde uygulamaya koyduğu marka politikasındaki değişikliklerden Office platformu da nasibini alıyor. Şirket Office web uygulamalarını bugüne kadar Office Online ismiyle sunuyordu. Office çatısı altındaki Word, Excel, Powerpoint gibi uygulamaların yanında da Online ismini görüyorduk. Şirket bu uygulamaların yanındaki Online ismini kaldırma kararı aldı.

Böylece çevrimdışı sürümde olduğu gibi web uygulamaları da Word, Excel gibi isimlere sahip olacak. Kararı alan şirket ilerideki dönemde benzer bir uygulamayı yeniden yapabileceğini belirtiyor. Ancak Microsoft bunun Windows, Mac, Android ya da iOS uygulamaları arasındaki ayrımı yapmak için olabileceğini açıkladı.

Şirket bu kararı almasına sebep olarak şu açıklamayı yaptı: “Word Online, PowerPoint Online ve Excel Online gibi isimler kafa karıştırıyor. Sadece Word’ü veya sadece PowerPoint’i kullanmak hem kısa hem de öz. Masaüstü, mobil ve web uygulamaları arasında bir ayrım yapmak, karışıklığa neden oluyor.”

Office Web Uygulamalarına Yeni Özellikler Yolda

Office Web Uygulamalarına Yeni Özellikler Yolda

Microsoft’un yapacağı değişiklikler Office web uygulamalarının isimleri ile sınırlı değil. Şirket yakın gelecekte bu uygulamaların kullanım deneyimini daha yüksek seviyeye çıkarmanın planlarını yapıyor. Bunlardan birisi Fluid Framework adı verilen ve Office uygulamalarının internet tarayıcılarında daha iyi kullanılmasını sağlayan bir özellik olmakta.

Bu özelliğin Office ve Windows işletim sistemlerinin geleceğinde büyük rol oynayacağı belirtilirken, uygulamaların çok daha kullanışlı hale geleceği ifade edildi. Bu arada Office web uygulamalarının uğrayacağı isim değişikliği kararından bazı araçlar muaf olacak. Microsoft, Exchange Online, SharePoint Online, Project Online ve Office Online Server uygulamalarının isimlerini aynen korumaya devam edecek.

Başlat Menüsü Değişebilir

Başlat Menüsü Değişebilir

Bu arada Microsoft’tan gelen bir değişiklik haberi ise Windows kullanıcılarını ilgilendiriyor. Şirketin kendi kaynaklarına ait bir sızıntı başlat menüsünün önümüzdeki dönemde gelecek güncellemelerde değişebileceğini gösteriyor. Insider programına yanlışlıkla düşen yeni tasarımda, alışılageldik canlı kutucuklar için sonun yaklaştığı görülüyor. Tasarımı baştan aşağı değişen Başlat menüsü, yüklü uygulamaları ikonlar ile gösterecek.

Arama çubuğuna da yer verilen arayüzde “tavsiye edilen uygulamalar” sekmesi unutulmamış. Yeni Başlat menüsünün en sevilecek özelliklerinden birisinin ise karanlık mod desteğine sahip olması. Hatırlayanlar olacaktır Microsoft Başlat menüsüne dair en radikal kararı Windows 8’de almıştı. Şirket Başlat menüsünü bu sürümden kaldırmış ve dünya genelinde büyük tepki toplamıştı.

Pek çok kişi üçüncü parti yazılımlar yükleyerek Windows 8’de Başlat menüsünü kullanmaya devam etmişti. Tabi burada da kullanıcı güvenliğine dair bazı risklerin oluştuğu biliniyor. Microsoft gelen yoğun tepkiler sonrası geri adım atmış ve Windows 10’da Başlat menüsüne yeniden vermişti. Önümüzdeki güncelleme paketlerinden birinde değişmesi gereken yeni Başlat arayüzünün görüntülerine videodan göz atabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum