Yatırım yapmaya başla!

Microsoft Nokia’yı Foxconn’a Sattı!

Microsoft Nokia’yı Foxconn’a Sattı!

Cep telefonu endüstrisinin bir döneme damgasını vuran en büyük ismi Nokia, uyguladığı yanlış politikalar ve çağa uyum sağlayamaması üzerine pazardaki dev rakiplerine yenik düşmüştü. Nokia’nın oldukça zor günler geçirmesinin ardından hatırlanacağı üzere tam üç yıl önce 3 Eylül 2013 tarihinde teknoloji piyasalarının önde gelen şirketi Microsoft, oldukça önemli bir girişimcilik hamlesi gerçekleştirerek Nokia’yı 7,2 milyar dolar karşılığında satın almıştı.

Microsoft gerçekleştirdiği bu satın almanın ardından ürettiği birçok modelle pazara sert bir giriş gerçekleştirmişti. Ancak Microsoft, tüketicilerden beklediği karşılığı bir türlü göremedi. Apple ve Samsung gibi sektörü domine eden şirketlerle mücadeleye girişen Nokia, üç yılın ardından beklentileri karşılayamaması üzerine bugün satıldı.

Microsoft’un yılın ilk çeyreğine ilişkin telefon gelirleri yüzde 46 geriledi…

Microsoft 7,2 milyar dolar gibi rekor bir fiyata satın aldığı Nokia şirketi sonrası ekonomik anlamda oldukça zor günler geçirdi. Şirket bu satın alım sonrası her geçen gün teknoloji piyasasında rakipleri karşısında bir miktar geriledi. Çalışmalarının büyük bir kısmını Nokia’ya yoğunlaştıran Microsoft’un finansal bilançosunda da kayıplar görüldü. Şirketin yılın ilk çeyreğine ilişkin telefon gelirleri bu yıl yüzde 46 oranında geriledi. Ayrıca Microsoft’un yeni yılın ilk çeyreğine yönelik yayınladığı bilançosunda net karının yüzde 25 oranında azalarak, 3,76 milyar dolar düzeyine kadar gerilediği görülmüştü. Hatırlanacağı üzere şirketin net karı geçtiğimiz yılın aynı döneminde 4,99 milyar dolar düzeyindeydi. Microsoft’un yılın ilk çeyreğine ilişkin finansal bilançosuna buradan ulaşabilirsiniz.

350 milyon dolara satıldı!

Bugün gerçekleştirilen satış sonrası Microsoft, 2013 yılında satın aldığı Nokia’yı 350 milyon dolar karşılığında Tayvan merkezli elektronik firma Foxconn’a sattı. Anlaşma Nokia’nın en temel tasarımlı telefonlarını kapsıyor. Yani Windows 10 yazılımlı Lumia modeline, Windows Phone üreticisi Acer, Alcatel, HP ve VAIO gibi markalara Microsoft’un desteği sürmeye devam edecek. Ayrıca anlaşmayla birlikte 4 bin 500 çalışanın kadrosu da Foxconn’a geçecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum