Yatırım yapmaya başla!

Microsoft Kuzey Koreli Korsanların Saldırılarda Kullandığı 50 İnternet Sitesini Ele Geçirdi

Yazılım devi Microsoft, Kuzey Kore’de faaliyet gösteren APT37 adlı hacker grubuna ait 50 internet sitesini ele geçirdiğini açıkladı.
Microsoft Kuzey Koreli Korsanların Saldırılarda Kullandığı 50 İnternet Sitesini Ele Geçirdi

İnternet artık hayatımızın vazgeçilmez araçlarından biri haline geldi ve milyonlarca insanı bir araya topluyor. Sosyal medya ve dijital servislerin de yaygınlaşması ile beraber insanların kişisel verilerinin daha fazla bu mecralarda toplandığına tanık oluyoruz. Bununla beraber bilgisayar korsanları da bu verilere yönelik saldırılarına ağırlık vermeye başladı. Dolayısıyla siber güvenliğin günümüzün en önemli konularından biri olduğunu söyleyebiliriz. Çoğu zaman hackerların yaptığı işlemler ile milyonlarca kullanıcının kişisel verilerinin ele geçirildiği haberleri gündemde yer alıyor.

Hatta bu hackerların pek çok devlet tarafından da desteklendiği geçmişte hazırlanan raporlar aracılığı ile ortaya çıkmıştı. Son dönemde kimlik avı hırsızlığı ile adından söz ettiren APT37 adlı grubun Kuzey Kore hükümeti tarafından desteklendiği iddia ediliyor. Siber saldırıları ile bilinen bu ekibe Microsoft tarafından sert bir darbe indirildi. ABD’li yazılım devinden yapılan açıklamada hacker grubuna ait internet sitelerinin ele geçirildiği ifade edildi.

Microsoft’tan Hacker Grubuna Darbe

Microsoft’tan Hacker Grubuna Darbe

Microsoft tarafından yapılan duyuruda APT37 adlı gruba ait olan 50 web sitesinin ele geçirildiği açıklandı. Bu sitelerin hacker grubu tarafından ağırlıklı olarak kimlik avı hırsızlığında kullanıldığı belirtiliyor. Korsanların saldırıları bu siteler üzerinden başlattığı iddia ediliyor. Bugüne kadar yapılan saldırılarda milyonlarca kişinin kimlik bilgilerinin çalındığı belirtiliyor. Bu duruma karşı Microsoft harekete geçti ve 18 Aralık’ta açılan bir dava ile sitelere yönelik yaptırım uygulanması mümkün hale geldi.

Microsoft çıkan izin sonrası bu sitelerin alan adların ele geçirdi. Yazılım devi açıklamasında söz konusu hacker grubunun bireysel kullanıcılardan ziyade hükümet yetkilileri, nükleer silah projelerinde çalışan kişileri düşünce kuruluşlarını hedef aldığı belirtiliyor. APT37 adlı hacker grubu uzun zamandır Microsoft’un takibindeydi. Uzun zamandır süren takip sonrası hacker grubunun tüm faaliyetleri incelendi ve altyapı haritası çıkarıldı.

Açılan dava sonucu izin alınana kadar Microsoft bu ekip hakkında önemli bilgilerin büyük bölümüne sahip olmuştu. Teknoloji devinin APT37’ye yönelik yaptığı operasyon aslında ilk değil. Yakın geçmişte Rusya merkezli Fancy Bear adlı hacker ekibine ait benzer bir operasyon düzenlenmiş ve toplamda 84 alan adı ele geçirilmişti. Yine İran merkezli Phosphorus adlı bir hacker grubuna da aynı operasyon yapılmış ve 99 alan adı Microsoft tarafından alınmıştı. Şirketin hacker gruplarına karşı benzer operasyonlarına devam etmesi bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum