Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Microsoft Kurumsal Müşterileri için Windows 10’u Buluta Taşıyor

Microsoft’un kurumsal müşteriler için Windows 10 Cloud PC üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.
Microsoft Kurumsal Müşterileri için Windows 10’u Buluta Taşıyor

ABD’li teknoloji ve yazılım devi Microsoft, Windows 10 işletim sistemine yönelik geliştirmelerine devam ediyor. 2015 yılında ilk olarak piyasaya sunulan işletim sistemi geçen zaman içerisinde büyük bir değişim geçirdi. Son yıllarda teknoloji şirketlerinin bulut tabanlı çözümlere odaklandığını söyleyebiliriz.

Apple, Google, Amazon gibi dev şirketler bulut tabanlı pek çok uygulama ve servisi tüketicilerin beğenisine sunuluyor. Microsoft’un da Windows 10 için böyle bir sistem üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Kaynaklara göre Microsoft, yöneticilerin buluta uzaktan erişilebilen Windows 10 PC’leri dağıtmasına olanak tanıyan ‘Cloud PC’ adlı yeni bir sanallaştırılmış Windows deneyimi üzerinde çalışıyor.

Bu yolla işletmelerin cihaz yapılandırmalarını düzenli güncellemeler ve güvenlik iyileştirmelerini gerçekleştirmesi planlanıyor. Microsoft’un bu sistemi önümüzdeki yılın ilk yarısı içerisinde kullanıma sunması bekleniyor.

Microsoft Bulut Hizmeti Sunacak

Microsoft Bulut Hizmeti Sunacak

Windows üzerinde çalışan Cloud PC, bulut üzerinden işletim sistemini kullanıcılara sunmaya hazırlanıyor. Sanal masaüstü olarak çalışan sistem şirket bilgisayarlarının güncel ve güvenli olmasını sağlayacak. Microsoft bunun için iç farklı paket belirlemiş durumda. Cloud PC, bireysel kullanıcılar yerine kurumsal müşterileri hedef alırken, Win32 uygulamalarının akışını desteklemek için Windows 10X ile birlikte gönderileceği bildirildi.

Şirketin belirleyeceği üç hizmet seçeneği şu şekilde:

  • Orta katman: 2 vCPU, 4 GB RAM ve 96 GB SSD depolama.
  • Ağır katman: 2 vCPU, 8 GB RAM ve 96 GB SSD depolama.
  • Gelişmiş katman: 3 vCPU, 8 GB RAM ve 40 GB SSD depolama.

Cloud PC sisteminin Windows, macOS, iOS ve Android dahil olmak üzere tüm uzak masaüstü uygulamaları tarafından destekleneceği belirtildi. Şirket CloudPC hizmetini desteklemek için Aralık ayında Microsoft Graph API’ye yeni API’ler ekledi. Yöneticiler bu API’leri kullanarak mevcut CloudPC örneklerini listeleyebilir, bir örnek hakkında bilgi alabilir veya yeni CloudPC örneklerini yeniden hazırlayabilir.

Microsoft’tan yapılan açıklamada şu an için bu hizmetin beta aşamasında olduğu belirtiliyor. 2021 yılının bahar ayları içerisinde Cloud PC hizmetinin kurumsal müşterilere sunulması planlanıyor. Şirket diğer yandan Windows 10 üzerinden Android uygulamalarını çalıştıran bir hizmeti de test ediyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum