Yatırım yapmaya başla!

Microsoft Kullanıcılarını Kötü Amaçlı Reklam Gösterimi Yapan Yazılımlara Karşı Uyardı

Başta Windows işletim sistemi olmak üzere Microsoft’un geliştiricisi olduğu uygulamalar yeni bir virüs yazılım olayı ile karşı karşıya kaldı. Kötü amaçlı yazılımın kullanıcılara bir yılda 100 milyondan fazla reklam gösterimi yaptığı belirtildi.
Microsoft Kullanıcılarını Kötü Amaçlı Reklam Gösterimi Yapan Yazılımlara Karşı Uyardı

İşletim sistemleri ve mobil uygulamalar hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmiş durumda. Başta mobil cihazlar olmak üzere internet ağına açık olan tüm ürünler siber korsanların hedefi haline gelebiliyor. Korsanların kötü amaçlı ürünleri geliştirmesinin altında pek çok sebep yatabiliyor.

Kişisel verileri ele geçirmek ve kötü amaçlı reklam gösterimi başlıca sebepler arasında yer alıyor. Bu yazılımların sonuncusu ise Microsoft uygulamalarını hedef almış görünüyor. Şirket başta Windows işletim sistemi olmak üzere beraberinde pek çok uygulamayı kullanıcılara sunmakta.

Zararlı yazılım çeşitli yollarla bu uygulamalara yerleşiyor ve kullanıcılara kötü amaçlı reklam gösterimi yapıyor. Microsoft kullanıcılarını uyardığı açıklamasında, Windows üzerinden yılda 100 milyonu aşkın reklam gösterimi yapıldığını belirtiyor.

Microsoft’tan Sahte Reklam Uyarısı

Microsoft’tan Sahte Reklam Uyarısı

Teknoloji dünyasının en köklü şirketlerinden biri olan Microsoft, bugüne kadar sunduğu ürünler ile milyonlarca kişiye ulaşıyor. Windows, Outlook ve bazı oyunlar siber korsanların hedefi olmuş durumda. Microsoft, kötü amaçlı bir yazılımın kendi uygulamalarını hedef aldığını ve kullanıcılara kötü amaçlı reklam gösterimi yaptığını belirtiyor.

Geçtiğimiz yıldan beri faaliyette olan zararlı yazılımın 100 milyondan fazla sahte reklam gösterimi yaptığı ifade edildi. Hem Microsoft hem de antivirüs geliştiriciler bu tarz durumların önüne geçmek adına kendi yazılımlarını geliştiriyorlar.

Ancak tam anlamıyla başarılı olduklarını söylemek zor. Alınan tüm önlemlere rağmen kullanıcıları hedef alan zararlı yazılımlar ortaya çıkmaya devam ediyor. Son çıkan sahte reklamların kaynağının Hong Kong merkezli bazı platformlar olduğu belirtildi.

Kullanıcı Bilgileri Satılıyor

Kullanıcı Bilgileri Satılıyor

Araştırma şirketi Confiant’ın hazırlamış olduğu rapor yaşanan durumun büyüklüğünü gözler önüne seriyor. Fiber-Ads ve Clockfolow adlı platformun aynı kişiler üzerinden yönetildiği ortaya çıktı. Hizmetler kullanıcılara reklam gösterimi yapıyor ve içerisine kötü amaçlı yazılımlar yerleştiriliyor. Amaç kullanıcıların cihazını ele geçirmek ve üçüncü kaynak bir siteye yönlendirmek.

Kullanıcıların verilerini çalan korsanların bu verileri başka platformlarda satışa çıkardığı ifade edildi. Bu verilerin Deep Web gibi arama motorları tarafından indekslenmemiş tamamen illegal ortamlarda satışa çıkarıldığı ve üzerinden büyük kazançlar elde edildiği gelen haberler arasında.

Zararlı yazılım internet yoluyla bulaşıyor ve başta Windows olmak üzere Microsoft’un kendi geliştirmiş olduğu araçları hedef alıyor. Yazılım devinin bir yılı aşkın zamandır bu tarz saldırılara maruz kalması ise düşündürücü. Kullanıcıları için sürekli yeni güncellemeler yayınlayan Microsoft’un, bu tarz durumlara çare bulup bulamayacağı merak ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum