Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Microsoft, Apple’ın İzinden Giderek Kendi İşlemcisini Geliştirmeye Hazırlanıyor

Microsoft’un Surface serisi bilgisayarlarında kendi işlemcilerine yer vereceği iddia ediliyor.
Microsoft, Apple’ın İzinden Giderek Kendi İşlemcisini Geliştirmeye Hazırlanıyor

Teknoloji şirketleri pek çok farklı alanda birbirleri ile rekabet ediyor ve bu rekabetin dozu her geçen gün daha da artıyor. Bilgisayar endüstrisindeki üreticiler daha yüksek performansa sahip ürünler geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Günümüzde bilgisayarların performansını belirleyen donanımların başında işlemcilerin geldiğini söyleyebiliriz.

Geçmiş yıllardan bu yana PC pazarında AMD ve Intel’in ürettiği işlemciler kullanılıyor. İki şirket arasındaki rekabet daha yüksek performanslı ürünlerin ortaya çıkmasına zemin hazırlıyor. Diğer yandan bu iki şirketin karşısına başka firmaların da kendi işlemcilerini geliştirme çalışmalarının olduğu biliniyor.

Mac ve MacBook modelleri ile kullanıcıların karşısına çıkan Apple, geçtiğimiz günlerde ARM tabanlı olan kendi M1 işlemcisini tanıtmıştı. Bu işlemci yeni tanıtılan MacBook modellerinde kendisine yer buldu. Bir diğer teknoloji devi Microsoft’un da kendi işlemcisini üretme hazırlığında olduğu iddia ediliyor.

Microsoft Kendi İşlemcisini Hazırlıyor

Microsoft Kendi İşlemcisini Hazırlıyor

Apple’ın kendi M1 işlemcisini duyurmasının ardından Microsoft’tun da ARM tabanlı işlemcisi üzerinde çalıştığı iddiası ortaya atıldı. Microsoft geçtiğimiz günlerde AMD, Intel ve Qualcomm ortaklığında geliştirilmiş yeni güvenlik işlemcisi Pluton’u duyurmuştu. Şirketin bu duyurusu sonrası akıllara yeni bir işlemci geliştirdiği sorusu gelmişti. Bloomberg’e konuşan

Microsoft Baş Ürün Sorumlusu Panos Panay, işlemci planlarının olduğunu ancak AMD ve Intel gibi genel pazara hitap eden modeller geliştirmeyeceklerini söylemişti. Panay bu açıklamanın ardından bir paylaşımda bulunmuş ve “İşlemcilere yatırım yapmamız gerektiğini düşündüğümüzde kesinlikle yapacağız. Bir ihtiyaç varsa onu gidereceğiz” diye konuşmuştu.

İşlemci Windows ile Uyumlu Olacak

İşlemci Windows ile Uyumlu Olacak

Yeni habere göre Microsoft, Surface bilgisayarları ve bulut hizmetlerinde kullanılmak kendi işlemcisini geliştirmeyi planlıyor. Bu haberin gündeme gelmesi sonrası Intel’in hisse fiyatlarında yüzde 6’nın üzerinde düşüş gerçekleşti. Microsoft’un geliştireceği işlemciler ARM mimarisi ile üretilecek.

Microsoft adına konuşan Frank Shaw konuyla ilgili açıklamasında, “İşlemciler teknoloji için temel bir yapı taşı olduğu için tasarım, üretim ve araçlar gibi alanlarda kendi yeteneklerimize yatırım yapmaya devam ederken aynı zamanda çeşitli çip sağlayıcıları ile ortaklığımızı geliştirip güçlendiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Uzmanlar Apple’ın geliştirdiği M1 işlemcisinin macOS işletim sistemi ile uyumlu olduğunun altını çiziyor. Windows’un yaratıcısı Microsoft’un da bu uyumluluğa sahip bir işlemci geliştirebileceği belirtiliyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum