Yatırım yapmaya başla!

Microsoft Kendi Kasiyersiz Mağaza Teknolojisiyle Amazon’u Hedef Alıyor!

Teknoloji devleri Microsoft ile Amazon bu kez kasiyersiz mağaza alanında karşı karşıya geldi. Öyle ki Bill Gates’in şirketinin Jeff Bezos’unkine karşı büyük bir adım attığı söylendi.
Microsoft Kendi Kasiyersiz Mağaza Teknolojisiyle Amazon’u Hedef Alıyor!

E-ticaret devi Amazon, Microsoft’un girişimiyle birlikte kasiyersiz mağaza alanında yeni bir rakip kazandı. Konuyla ilgili yakın kaynakların verdiği bilgilere göre Microsoft’un kasiyerleri ve ödeme sıralarını mağazalardan kaldıracak bir teknoloji üzerinde çalıştığı söylendi.

Ve Bill Gates’in şirketinin üzerinde çalıştığı örnek teknolojiyi dünya çapındaki perakendecilere gösterdiği, bununla da yetinmeyip Amazon’un ezeli rakibi Wal-Mart’la ortaklık görüşmelerine başladığı belirtildi. Sonuçta bu haber, e-ticaret devinin yakında Chicago ve San Francisco’da açacağı Amazon Go mağazalarında çok daha sıkı rakiplerle karşılaşacağını gösterdi.

Konuyla yakından alakalı 6 kişinin Reuters’a verdiği bilgiler, Microsoft’un kasiyerleri mağazalardan silecek teknoloji üzerinde çalıştığını belirtti.

Microsoft Kasiyersiz Mağaza Sistemi Üzerinde ÇalışıyorKaynaklar; Redmond, Washington merkezli yazılım devinin, tıpkı Amazon Go’nunki gibi alışveriş yapanların listelerine ne eklediklerini izleyecek sistemler geliştirdiğini söyledi. Buna göre Microsoft; geliştirdiği örnek teknolojisini dünya çapındaki perakendecilere göstermiş, hatta Wal-Mart ile potansiyel bir işbirliği üzerine görüşme yapmıştı.

Söz konusu iddialar haliyle dikkat çekti çünkü Wal-Mart’ın kasiyersiz mağaza projesiyle Amazon’a rakip olduğu herkes tarafından biliniyordu.

Microsoft Wal-Mart'la Strateji Ortaklık Yapabilir Ayrıca Çinli internet devi Tencent’in de kasiyersiz mağazasıyla Amazon’a rakip olduğunu duymuştuk. Yani Microsoft’un bu hamlesinin Amazon için hiç iyi olmayacağı aşikar. Çünkü Microsoft üzerinde çalıştığı teknolojiyi, Amazon Go’ya yetişmek isteyen perakendeciler için tasarlıyor. İlaveten; perakendecilere stratejik ortaklık etmek, Microsoft için de büyük bir iş anlamına geliyor.

Keza perakende teknolojilerinin yanı sıra Microsoft, e-ticaret siteleri için kritik önem taşıyan bulut hizmetlerinin satışında da Amazon’u takip ediyor.

Microsoft Amazon'u Takip EdiyorGerçi piyasa değeriyle ilk kez geçtiğimiz aylarda Amazon’un arkasında kalan Microsoft’un bu teknolojiyi piyasaya ne zaman sunacağı ya da projeyi gerçekten hayata geçirip geçirmeyeceği bilinmiyor.

Bunun yanında teknolojinin, perakendecilerin aradığı cevap olup olmayacağı da belirsiz. Ne var ki kasiyersiz mağaza sisteminin alışverişteki en büyük inovasyonlardan biri olduğu ve bu gerçeğin Amazon’un rakipleri tarafından göz ardı edilemeyeceği açıkça görülüyor.

Nihayetinde Microsoft iddialara ilişkin, söylentiler ve spekülasyonlarla ilgili olarak yorumda bulunmadığını belirtirken Amazon ile Wal-Mart sorulara cevap vermedi.

Bill Gates'in Microsoft'u Spekülasyonlara İlişkin Cevap VermediBu noktada; Loup Ventures’ın araştırma başkanı Gene Munster’ın kasiyersiz mağaza ile ilgili yorumları akıllara geliyor. Nitekim girişim sermayesi şirketinden Munster, yaptığı bir açıklamada ABD’nin otomatik ödeme sistemi piyasasının 50 milyar dolar değerinde olduğunu öngörmüştü.

Kasiyerliğin ABD’deki en yaygın işlerden biri olduğunu da ayrıca belirtelim. Zaten kasiyersiz mağaza sistemleri gündeme geldiğinde uzmanlar bu teknolojinin milyonlarca kişiyi işsiz bırakacağı yönünde görüş bildirmişti. Kısacası, olur da söylentiler doğru çıkarsa Microsoft’un süreci hızlandıracağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum