Yatırım yapmaya başla!

Microsoft’un İşletim Sistemlerinde Büyük Göç Sürüyor: Windows 10’a İlgi Artıyor

Yapılan araştırmalar Windows 7 kullanıcılarının Windows 10’a geçişin hızlandığını gösteriyor. 2020’de Microsoft’un Windows 7’den desteği kesecek olması kullanıcıları harekete geçirdi.
Microsoft’un İşletim Sistemlerinde Büyük Göç Sürüyor: Windows 10’a İlgi Artıyor

Yazılım devi Microsoft geride kalan yıllar içerisinde Windows adı altında çok sayıda işletim sistemi piyasaya sürdü. Bu işletim sistemlerinden bazıları kullanıcılardan büyük ilgi görüyor bazıları ise tabiri caizse arada kaynıyor ve bekleneni veremiyor. Geçmiş yıllara bakıldığında Microsoft’un en çok sevilen işletim sistemleri arasında Windows 7 ve Windows XP’yi gösterebiliriz.

Arada Windows Vista, Windows 8 gibi pek çok işletim sistemi Microsoft için hayal kırıklığı yaratmıştı.Son yıllarda ise Microsoft, Windows 10’a yönelik yeni özellikler geliştirmeye tüm hızıyla devam ediyor.

Yazılım devi eski sürümlerde kalan kullanıcıların bir an önce Windows 10 işletim sistemi yüklemelerini talep ediyor. Şirket daha önce yaptığı açıklamasında 2020 yılında Windows 7’ye verdiği güncelleme desteğini keseceğini duyurmuştu. Tarih yaklaştıkça Windows 10’a dair kullanım oranının arttığı belirtiliyor.

Windows 10’a Geçiş Hız Kazandı

Windows 10’a Geçiş Hız Kazandı

Bugün itibariyle Microsoft, tüm odağını Windows 10 işletim sistemine vermiş durumda. Yeni bir işletim sistemi geliştirmek yerine uzun zamandır Windows 10’a yönelik yeni güncellemeler yayınlanıyor. 2015 yılında çıkan işletim sisteminin o günden bu yana büyük yol katettiğini söyleyebiliriz. Buna rağmen Windows 7 kullanıcısı olan pek çok kişi mevcut. Özellikle iş yerlerinin önemli bir kısmında eski işletim sisteminin varlığı söz konusu.

Microsoft’un 2020 yılında Windows 7’ye güncelleme desteği vermeyi keseceği biliniyor. Araştırma şirketi Net Applications tarafından hazırlanan rapor Windows 10’a geçişin hızlandığını gösteriyor. Rapor Windows 7’nin pazar payının yüzde 3,6 oranında azaldığını gösteriyor. Rakam küçük görünebilir ancak bu düşüşün bugüne kadar gerçekleşmiş en büyük değişimlerden biri olduğu belirtiliyor.

Yaşanan bu değişime sebep olarak ise Microsoft’un Windows 7’ye olan desteğini keseceği günün iyice yaklaşması gösteriliyor. Tahminlere göre son dönemde 61 milyon Windows 7 kullanıcısından 51 milyonunun Windows 10’a geçiş yaptığı düşünülüyor. Bu senaryo aslında Microsoft için yeni değil. Geçmiş yıllarda Windows XP’nin Windows 7 ve Windows 8’den daha popüler olduğu biliniyor. Özellikle iş yeri kullanıcılarının bu geçişi geciktirmesi büyük rol oynuyor.

İngiltere’de Windows 7 Tehlike Yaratıyor

İngiltere’de Windows 7 Tehlike Yaratıyor

Windows 10’a olan ilgi her geçen gün artıyor ancak Windows 7’ye dair korkutan olaylar yaşanmaya devam ediyor. İngiltere’de hastaneler grubunda yapılan bir araştırma, halen Windows 7 kullanan çok sayıda bilgisayar olduğunu ve siber saldırılara açık olduğunu gösteriyor.

Microsoft işletim sisteminin desteğini tam olarak kesmedi ancak Windows 7 SP1 yüklü cihazlara güncelleme yayınlamıyor. National Health Service hastaneler grubundaki bilgisayarların dörtte üçünde bu sürümün olduğu belirtiliyor. Bu da siber tehditlere karşı hastane bilgisayarlarını savunmasız hale getiriyor.

Birleşik Krallık Parlamento Üyesi Jo Platt WannaCry riskine dikkat çekerek yaptığı açıklamada “Windows 7 desteğinin sona ermesine altı aydan daha kısa bir süre kalmasına rağmen bir milyondan fazla National Health Service bilgisayarının hala bu işletim sistemini kullanması oldukça derin. İki yıl önce WannaCry siber saldırısı, eski moda işletim sisteminin tehlikelerini ispatladı. Hükümet, hızlı bir şekilde davranıp eski hatalarından haberdar olmadıkça WannaCry’ın tekrarlanması muhtemel.” ifadelerinde bulundu.

Microsoft eski nesil işletim sistemi kullanan kişilerden vakit kaybetmeden Windows 10’a geçmelerini talep ediyor. Güncelleme almaması nedeniyle Windows 7 ve daha eski işletim sistemleri 2020 yılından itibaren tüm güvenlik tehditlerine açık hale gelmiş olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum