Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Microsoft Popüler İnternet Tarayıcılarını Tehdit Eden Yazılım Keşfetti

Microsoft tarafından yapılan araştırmada Chrome, Firefox gibi tarayıcıları tehdit eden zararlı yazılıma rastlandı.
Microsoft Popüler İnternet Tarayıcılarını Tehdit Eden Yazılım Keşfetti

İnternet tarayıcıları hemen herkes tarafından kullanılan başlıca yazılımlar arasında yer alıyor. Günümüzde kullanıcıların beğenisine sunulmuş pek çok web tarayıcısı bulunuyor. Bunlar arasında Chrome, Firefox, Edge ve Opera gibi tarayıcıların öne çıktığını söyleyebiliriz. Google’ın popüler tarayıcısı Chrome kendi pazarının yüzde 70’inden fazlasına hakim durumda.

Siber güvenlik web tarayıcıları için büyük önem arz ediyor. İnternet tarayıcılarının sahip olduğu güvenlik seviyesi kullanıcıları risklere karşı koruyor. Microsoft tarafından yapılan son araştırma internet tarayıcılarını tehdit eden bir güvenlik açığını ortaya çıkardı.

Chrome, Firefox ve Edge dahil olmak üzere pek çok uygulama zararlı bir yazılımın hedefi haline gelmiş durumda. Bu yazılım ile milyonlarca kullanıcının arama sonuçlarına reklam yerleştirme ve zararlı eklentilerin yüklenmesi amaçlanıyor.

Zararlı Yazılım Tarayıcıları Tehdit Ediyor

Zararlı Yazılım Tarayıcıları Tehdit Ediyor

Microsoft tarafından yapılan araştırma ile 2020’nin Mayıs ve Eylül aylarını kapsayan bir dönemde zararlı yazılımın risk oluşturduğu ortaya çıktı. Yüz binlerce kullanıcının Adrozek adlı yazılımdan olumsuz etkilendiği belirtiliyor. Rapora göre 169 alan adı üzerinden bu yazılımın bulunduğu ve sitelere giriş yapanların tarayıcılarının hedef alındığı ortaya çıktı.

Bu araç tarayıcılara zararlı eklentiler yerleştirmesiyle biliniyor. Ayrıca arama sonuçlarında gösterilen reklamların diğer legal reklamlara göre üst sırada gösterildiği belirtiliyor. Uzmanlar yazılımın bulaştığı tarayıcıda güvenlik ayarlarını devre dışı bıraktığını ve tüm kontrolü ele aldığını ifade ediyor.

Bir Microsoft yetkilisi, “Farklı tarayıcılarda farklı eklentileri hedeflemesine rağmen bu eklentilere aynı zararlı komutları ekliyor” açıklamasında bulundu. Saldırıdan etkilenen bölgeler ağırlıklı olarak Avrupa, Güney Asya ve Güneydoğu Asya oldu.  Araştırmacılar yazılımın Windows yüklü cihazlardaki verilere izinsiz erişim sağlayabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Microsoft cihazlarında tehdit yaratan yazılıma karşı kullanıcıların tarayıcıları kaldırıp yeniden kurmalarını öneriyor. Kötü amaçlı yazılımların bulaşmasını önlemek için güvenilmeyen kaynaklardan indirme yapılmaması ve şüpheli reklamlara tıklamaması öneriliyor.



Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



Sponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum