Yatırım yapmaya başla!

Microsoft, Internet Explorer’da Ortaya Çıkan Kritik Güvenlik Açığı için Acil Yama Yayınladı

Microsoft’un bir türlü kullanımdan kaldırmadığı Internet Explorer tarayıcısı ile ilgili kritik seviyede güvenlik açığına rastlandı.
Microsoft, Internet Explorer’da Ortaya Çıkan Kritik Güvenlik Açığı için Acil Yama Yayınladı

Windows işletim sisteminin geliştiricisi Microsoft, geçmiş yıllardan bu yana sunmuş olduğu farklı ürün ve araçlar ile kullanıcılara hizmet vermeye devam ediyor. Çok eski yıllara gittiğimizde kullanıcıların internete bağlanmaları için az sayıda tarayıcı vardı. Başlıca internet tarayıcısı ise Microsoft’un varsayılan olarak sunduğu Internet Explorer olmakta. Ancak IE hiçbir zaman kullanıcıları memnun edecek bir deneyim sağlamadı.

Son yıllarda ise Chrome, Firefox, Opera gibi tarayıcılar bu eksiği fazlasıyla kapatıyor. Microsoft ise son yıllarda Edge tarayıcısı ile bu rekabete ortak olmak istiyor. Geçen zaman içerisinde bu hedefini gerçekleştirdiğini söylemek çok zor. Önümüzdeki günlerde ise Google ile iş birliği yapan Microsoft, Edge tarayıcısını Chromium tabanlı olarak yeniden sunmaya hazırlanıyor.

Internet Explorer’a tabiri caizse sırtını dönen yazılım devi, yeni bir güvenlik açığı ile karşı karşıya kaldı. Tespit edilen güvenlik açığının kullanıcıların bilgisayarlarının kontrolünü tamamen üçüncü kişilere devrettiği belirtildi.

Internet Explorer’da Kritik Açık Bulundu

Internet Explorer’da Kritik Açık Bulundu

Günümüzde Internet Explorer’ı artık çok az sayıda kişinin kullandığını söyleyebiliriz. Son gelişmeler ise yazılım devinin kendi tarayıcısına adeta sırtını döndüğünü gösteriyor. Geçtiğimiz gün itibariyle Microsoft, Internet Explorer’da yüksek riske sahip bir güvenlik açığına rastladığını duyurdu. Açığın Windows 10, Windows 8.1 ve Windows 7 işletim sistemlerinde saldırganların uzaktan kod yürütmesine izin verdiği belirtiliyor.

Yazılım devi CVE-2019-1367 adını verdiği güvenlik açığı ile ilgili açıklamasında “Bu güvenlik açığından başarıyla yararlanan bir saldırgan, geçerli kullanıcı ile aynı erişime sahip olabilir. Geçerli kullanıcı, yönetici haklarıyla oturum açtıysa, güvenlik açığından başarıyla yararlanan bir saldırgan etkilenen sistemin denetimini ele geçirebilir” ifadelerine yer verdi.

Açığın nasıl işlediğine değinecek olursak, siber korsanlar IE tarayıcısını kullanan kişilerin riskli bir sayfaya tıklamalarını sağlıyor. Bu noktadan sonra kullanıcıların bilgisayarı tamamen savunmasız hale geliyor ve saldırganlar kişisel verileri tamamen ele geçirebiliyor. Hatta bu veriler ışığında bilgisayarın yönetimi sağlanabiliyor.

Microsoft Acil Güncelleme Yayınladı

Microsoft Acil Güncelleme Yayınladı

Yazılım devi son dönemde özellikle Windows işletim sisteminde çıkan açıklar ve hatalar ile gündeme geliyor. Ancak şirket kısa sürede yayınladığı güncelleme ve yamalar ile bu sorunları gidermeyi başarıyor. Internet Explorer’da ortaya çıkan kritik seviye güvenlik açığı için de benzer bir durum yaşandı. Şirket yayınladığı son yamalar ile söz konusu açığı kapatmış oldu. Kullanıcılara ise işletim sistemlerini son sürüme güncellemeleri tavsiye ediliyor.

Güvenlik açığı Google Project Zero ekibi tarafından tespit edildi ve konuyla ilgili Microsoft acil bilgilendirildi. Açığın IE tarayıcısı ile beraber koruma Windows Defender’ı da devre dışı bıraktığı belirtiliyor. Bununla beraber Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 ve Windows Server 2019 gibi özel Windows sürümleri söz konusu açıktan daha az etkilendi.

Artık tabiri caizse paslanmaya yüz tutmuş diyeceğimiz Internet Explorer’ın kullanılmaması en uygun seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Önümüzdeki günlerde Chromium tabanlı yeni Edge tarayıcısının kararlı sürümünün kullanıma sunulması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum