Yatırım yapmaya başla!

Microsoft, Internet Explorer’a İlgiyi Bitirmek için Binlerce Siteyi Engelleyecek

Microsoft, Internet Explorer’ın kullanım oranını azaltmak adına tarayıcı üzerinden binlerce sitenin erişimini kapatıyor.
Microsoft, Internet Explorer’a İlgiyi Bitirmek için Binlerce Siteyi Engelleyecek

İnternet tarayıcıları insanların dijital mecralardaki deneyimini belirleyen başlıca uygulamalar arasında yer alıyor. Günümüzde Google Chrome, Opera, Firefox ve Microsoft’un yeni geliştirdiği Edge yazılımları yaygın olarak kullanılan tarayıcılar olmakta. Kullanıcıların büyük bölümünün ilk tercihi Google Chrome oluyor. Microsoft uzun yıllardır tarayıcı pazarında yer alan bir şirket. Uzun yıllar Windows işletim sistemlerinin varsayılan tarayıcısı olarak Internet Explorer kullanıcılara sunuldu.

Bu tarayıcı kimse tarafından beğenilmedi ve insanlar hep farklı seçeneklere yöneldi. Şirket son olarak Chromium altyapısı ile Edge tarayıcısını yayınladı. Yeni Edge yazılımına dair kullanıcılardan olumlu yönde geri dönüşler geliyor. Şirket bir yandan da Internet Explorer’ın kullanımını bitirmek adına çeşitli hamlelerde bulunuyor.

Internet Explorer’da Siteler Engellenecek

Internet Explorer’da Siteler Engellenecek

Microsoft aralarında dünyanın en büyük platformları olan binlerce internet sitesinin erişimini Internet Explorer’a kapatacağını açıkladı. Bu siteler arasında YouTube, Twitter, Instagram gibi dev mecralar yer alıyor. Erişime kapatılacak toplam site sayısı 1156 olarak açıklandı. Tarayıcıya yüklenen bir eklenti ile listedeki sitelerin takibi sağlanacak.

Söz konusu sitelere girmek istendiğinde, “İnternette gezinmeye kesintisiz olarak devam edebileceğiniz Microsoft Edge’e yönlendirildiniz. Eğer Internet Explorer üzerinden ziyaret edilen bir siteye gitmeniz gerekiyorsa bunun Edge’in Internet Explorer modu üzerinden yapabilirsiniz.” mesajı gösterilecek.

Günümüzde kullanıcıların büyük bölümü artık Internet Explorer’ı kullanmıyor. Dolayısıyla alınan bu karar önemsiz gibi görünebilir.  Ancak eski işletim sistemlerine sahip hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesinin bu tarayıcıyı kullandığı biliniyor.

Geçtiğimiz Eylül ayında yapılan pazar araştırması Internet Explorer’ın yüzde 1’den fazla payı olduğunu gösteriyor. Microsoft 2021 yılı içerisinde Internet Explorer’ın fişini tamamen çekmeyi planlıyor. Şirket ilerleyen dönemde Edge tarayıcısını geliştirmeye tüm hızıyla devam edeceğini belirtiyor

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum