Yatırım yapmaya başla!

Microsoft ve Intel’den Sonra ABD’li Micron da Huawei’ye Destek Açıklaması Yaptı

Geçtiğimiz gün Microsoft ve Intel’den, Huawei’ye yönelik destek açıklamasının ardından bir destek de Micron’dan geldi. ABD’li şirket Huawei’ye destek vermeye devam edeceğini açıkladı.
Microsoft ve Intel’den Sonra ABD’li Micron da Huawei’ye Destek Açıklaması Yaptı

ABD yönetiminin geçtiğimiz günlerde Huawei’ye yönelik yaptırımları onaylayan karara dair gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Google’ın yeni nesil Huawei telefonlar için Android lisansını askıya alması ile başlayan süreç, başka ABD’li şirketlerin de yaptırım kararı almasıyla devam ediyor. Ancak geçen zaman içerisinde bazı şirketlerin geri adım attığı görülüyor. Geçtiğimiz gün Microsoft ve Intel yaptığı açıklama ile Huawei’ye destek vermeye devam edeceğini belirtti.

Benzer bir açıklama ise bir başka ABD’li teknoloji şirketinden geldi. ABD merkezli elektronik devi Micron yaptığı açıklama ile Huawei’ye destek vermeye devam edeceğini açıkladı. Gerilimin devam ettiği şu günlerde şirketlerden gelen yeni açıklamalar sürece nasıl etki edecek merak konusu.

Micron’dan Huawei’ye Destek Açıklaması

Micron’dan Huawei’ye Destek Açıklaması

Huawei’ye son günlerde gelen destek açıklamalarına bir yenisi eklendi. Sektörün öne gelen çip üreticilerinden Micron, Huawei ile işbirliğine devam edeceğini duyurdu. Şirket Huawei’ye ürün yapan başlıca şirketler arasında yer alıyor. Konuyla ilgili açıklama İcra Kurulu Başkanı Sanjay Mehrota‘dan geldi. Mehrota, iki şirket arasında ticaretin kesilmeyeceğini vurguladı.

Micron geçtiğimiz günlerde ABD’li diğer teknoloji devleri ile hareket etmiş ve Huawei’yi kara listeye almıştı. Anca geçen süre içerisinde bu ticaretten mahrum kalan elektronik devinin 200 milyon dolara yakın zarar ettiği belirtiliyor. Şirket geliştirdiği yöntem ile ABD ambargosunun dışında kalmayı planlıyor.

ABD hükümeti ile çalışmayan Micron, ülkedeki teknoloji ürünlerinin yüzde 25’inden daha azına ekipman desteği sağlıyor. Bu sayede ambargo dışında kalacak olan Micron, Huawei ile ticaretine devam edebilecek.

Huawei CEO’su: Bizi Öldüremezler

Huawei CEO’su: Bizi Öldüremezler

ABD’li teknoloji şirketleri ve Huawei arasında yaşanan sürece dair Huawei CEO’sundan yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. Şirket CEO’su Ren Zhengfei, CNBC’de katıldığı bir programda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yetkili ABD’nin kanunlar ile yönetilmeyen bir ülke olduğunu belirterek, Çin ile ABD arasında yaşanan sürtüşmenin Huawei’nin gündemi olmadığını söyledi.

Yaşanan sürece dair değerlendirmelerde bulunan Zhengfei, baskı hissetmediklerini ifade etti ve “Seni Öldürmeyen şey güçlendirir” diye konuştu. Gelirlerinde 30 milyar dolar azalma beklenen şirket için Ren, halen 100 milyar doların üzerinde gelirleri olduğunu belirtti ve söz konusu kaybın büyük bir zarar olmadığını söyledi.

Trump ile herhangi bir temasta bulunmadığını söyleyen Huawei CEO’su, Başkan Trump’a ne söylemek istersiniz sorusuna ise, “Atmosferin kalınlığının 1000 kilometreden fazla olduğunu ve gelecekte bilgi bulutunun kalınlığı kesinlikle birkaç bin kilometreden az olmayacak, bu kadar büyük bir pazarda herkes için fırsat var” cevabını verdi.

Huawei’nin ticaret ağının son derece geniş olması, ABD’li şirketlerin yaptırım uygulamasını zorlaştırıyor. Huawei’nin sahip olduğu müşteri potansiyeli, ürün tedariği sağlayan şirketler için vazgeçmeyi engelliyor. Önümüzdeki günlerde ne gibi gelişmeler yaşanacağını bekleyip göreceğiz.

HongMeng OS, Google’a 800 Milyon Kullanıcıya Patlar

HongMeng OS, Google'a 800 Milyon Kullanıcıya Patlar

Huawei CEO’su Zhengfei açıklamasında Google’a yönelik çarpıcı sözlerde bulundu. Android lisansı askıya alınan Huawei yöneticisi, kendi işletim sistemlerinin hayata geçmesi halinde bunun Google için pahalıya mal olacağını söyledi. Google ile bağlarını koparmak istemediğini belirten Ren, bu durumun firmanın büyüme hızını kötü etkileyeceğini ancak HongMeng OS ile Google’ın 800 milyondan fazla kullanıcı kaybedeceğini söyledi.

Şirket bilindiği üzere kendi işletim sistemi HongMeng OS üzerinde çalışıyor ve bu yılın sonuna doğru yayınlamayı planlıyor. Bununla beraber Rusya merkezli Avrora OS ve Sailfish OS gibi farklı işletim sistemleri de Huawei’nin masasında duruyor.

Bazı söylentiler ise Çinli diğer akıllı telefon üreticileri Oppo, Xiaomi, Meizu gibi şirketlerin de Huawei’nin işletim sistemini kullanabileceği yönünde. Eğer böyle bir şey olursa Android’in sahibi olan Google’ın karşısına çok daha büyük fatura çıkabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum