Yatırım yapmaya başla!

Microsoft’un Hatası 250 Milyon Kişinin Veri Gizliliğini Olumsuz Etkiledi

Microsoft’un bulut üzerinde bulunan veri tabanlarında 250 milyonu aşkın kullanıcının bilgilerinin açığa çıktığı belirtiliyor.
Microsoft’un Hatası 250 Milyon Kişinin Veri Gizliliğini Olumsuz Etkiledi

ABD merkezli teknoloji şirketlerinden Microsoft, dünya genelinde başta Windows ve Office uygulamaları aracılığı ile milyonlarca kişiye ürün ve servis hizmeti sunuyor. Küresel pazarda büyük bir kitleye sahip olan şirketin, kullanıcı verilerini koruması büyük önem arz ediyor. Güvenliğe büyük yatırımlar yapan teknoloji devi, kullanıcılarının kişisel verilerini korumaya özen gösteriyor. Ancak buna rağmen veri ihlallerinin yaşanmasının önüne geçemediği durumlar olabiliyor.

Yapılan bir güvenlik araştırması teknoloji devinin milyonlarca kullanıcısının kişisel verilerinin sızdırıldığını ortaya koydu. Compareitech tarafından yapılan çalışmada 250 milyon kullanıcıya ait verilerin 16 gün boyunca dışarıdan erişime açık olduğu tespit edildi. Uzmanlar sızdırılan verilerin siber korsanlar için tüm ihtiyaçlarını karşılayacağını belirtiyor. Microsoft ise konuyla ilgili açıklamasında yaşanan duruma dair kullanıcılarına bilgilendirme yaptığını ifade etti.

Müşteri Bilgileri Erişime Açık Kaldı

Müşteri Bilgileri Erişime Açık Kaldı

Yazılım devinin 2005 ila 2019 yılları arasında hesap açan müşterilerden oluşan 250 milyon kişinin verilerini siber korsanların erişimine açık halde bulundurduğu belirtiliyor. Üstelik bu veriler 16 gün boyunca bulut sunucusu üzerinde herhangi bir koruma olmadan erişilebilir durumda oldu. Bu veriler arasında IP adresi, konum, müşteri talepleri, dava açıklamaları ve gizli işaretlenmiş notların olduğu belirtiliyor. Veri ihlaline sebep ise Microsoft’un yapılandırma sürecinde yaptığı hatalar gösteriliyor.

Yaşanan durumla ilgili açıklamalarda bulunan güvenlik araştırmacısı Paul Bischoff, siber korsanların ihtiyacı olan tüm verilerin bulut sunucusunda mevcut olduğunu söyledi. Microsoft sözleşme verileri ve ödeme bilgilerinin yer aldığı bölümlere yönelik düzeltmeler yaptığını açıkladı.

Yapılan çalışma sonrası Microsoft ve Compareitech tarafından ortak açıklama yapıldı ve üçüncü kişiler tarafından söz konusu verilere herhangi bir erişim sağlanamadığı duyuruldu. Microsoft sorunun 31 Aralık 2019 itibarıyla tamamen çözüldüğünü ve etkilenme ihtimali olan müşterilere bilgilendirme yaptığını açıkladı.

Müşteriler Uyarıldı

Müşteriler Uyarıldı

Güvenlik araştırmacısı Bischoff ise Microsoft’a göre biraz daha endişeli görünüyor. Bischoff, Windows kullanıcılarının telefon ve e-posta verileri kullanılarak dolandırıcılık ihtimaline dikkat çekiyor. Araştırmacı kullanıcılara her ihtimale karşı dikkatli olmalarını önerirken bazı tavsiyelerde bulunuyor.

Bischoff açıklamasında “Microsoft’un teknoloji sorunlarını çözmek için proaktif olarak kullanıcılara asla ulaşmadığını unutmayın; kullanıcıların yardım için Microsoft’a başvurmaları gerekir. Görüştüğünüz Microsoft çalışanları asla şifrenizi talep etmez veya TeamViewer gibi masaüstü uygulamaları yüklemenizi istemez. Bunlar teknoloji dolandırıcılarının ortak taktikleridir.” ifadelerine yer verdi. Önümüzdeki günlerde bu durum sonrası olumsuz bir olay gerçekleşir mi bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum