Yatırım yapmaya başla!

Microsoft Hackerların En Çok E-Posta Şifrelerini Hedef Aldığını Açıkladı

Microsoft’un hazırladığı siber saldırı raporu saldırganların e-posta şifrelerine yoğunlaştığını gösteriyor.
Microsoft Hackerların En Çok E-Posta Şifrelerini Hedef Aldığını Açıkladı

Microsoft dünyanın en büyük teknoloji ve yazılım şirketleri arasında yer alıyor. Şirket teknolojinin pek çok alanında olduğu gibi siber güvenliğe dair yaptığı araştırmalar ile biliniyor. Günümüzde internetin ve mobil cihaz kullanımının yaygınlaşması ile beraber siber saldırı oranlarında büyük bir artış söz konusu. Şirketler kullanıcıları bu gibi durumlara karşı korumak için sürekli yeni önlemler alıyor. Buna rağmen pek çok dijital platform siber saldırganların hedefi oluyor.

Microsoft tarafından hazırlanan son rapor bu durumu bir kez daha gözler önüne seriyor. Şirket Microsoft Digital Defence Report adı altında siber güvenlik alanındaki önemli gelişmeleri bir araya topluyor. Bu kapsamda geçtiğimiz yılın Temmuz ayı ile Haziran 2020 arasını kapsayan bir araştırma yapıldı. Raporda saldırganların e-posta şifrelerine yönelik kimlik avı saldırılarının yoğunluğu dikkat çekiyor.

Microsoft Siber Saldırı Raporunu Paylaştı

Microsoft Siber Saldırı Raporunu Paylaştı

Microsoft tarafından yapılan araştırma hacker gruplarının COVID-19 pandemisinden yararlanarak kullanıcıları hedef aldığını gösteriyor. Bu saldırıların tüm operasyonlar içerisinde büyük bir yer kaplamadığı belirtiliyor. Saldırganların en çok e-posta şifrelerini hedef aldığı ifade ediliyor. Microsoft 2019 yılı içerisinde 13 milyarı aşkın şüpheli e-postayı engellediğini açıkladı.

Bunlardan 1 milyardan fazlasının ise şifre avcılığı amacı ile oluşturulmuş hesaplar olduğu belirtildi. Saldırganların IMAP ve SMTP protokollerine karşı etkili şifre saldırıları yaptığı tespit edildi. Bu protokollerin çok faktörlü doğrulama özelliğine sahip olmaması nedeniyle hackerların hedefi haline geldiği söyleniyor.

Fidye Yazılımlar Risk Teşkil Ediyor

Fidye Yazılımlar Risk Teşkil Ediyor

Araştırmada dikkat çeken bir diğer detay ise fidye yazılım topluluklarının yarattığı risk olmakta. Microsoft özellikle “big game hunters” ve “human-operated ransomware” adlı başlıca grupların tehdit unsuru olduğunu açıkladı. Bu grupların büyük şirketler ve devlet organizasyonları ile bağlantısı olduğu ifade ediliyor. Hackerların 45 dakika gibi kısa bir sürede bile fidye saldırısı gerçekleştirebildiği kaydedildi.

Bunun yanı sıra tedarik zincirlerine yönelik saldırılarda da artış söz konusu. Saldırgan bir hedefi seçiyor ve seçtiği hedefin altyapısından yararlanarak tüm kullanıcılara eş zamanlı saldırı düzenleyebiliyor. Microsoft tüm siber saldırılar arasında bu faaliyetlerin düşük bir paya sahip olduğunu belirtiyor.

Son olarak araştırmada devletler tarafından desteklenen siber saldırı gruplarına yer veriliyor. Microsoft, Temmuz 2019 – Haziran 2020 arasındaki zaman diliminde kullanıcılara 13 bini aşkın ulus devlet bildirimleri gönderdiğini belirtiyor. Şirket bu saldırıların büyük oranda Rusya destekli olduğunu ve ağırlıklı hedefin ABD olduğunun altını çiziyor.

Microsoft saldırganların ulus devlet gruplarının devlete ait olmayan organizasyonlara yönelik adım attığını belirtiyor. Şirket son olarak artan saldırılara rağmen engelleme oranında daha büyük başarı elde ettiklerini açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum