Yatırım yapmaya başla!

Microsoft, Hackerların COVID-19 Aşı Araştırmalarını Hedef Aldığını Açıkladı

Microsoft tarafından yapılan açıklamada koronavirüs aşı araştırmalarının hackerlar tarafından hedef alındığı belirtildi.
Microsoft, Hackerların COVID-19 Aşı Araştırmalarını Hedef Aldığını Açıkladı

Bilindiği üzere bu yıl tüm dünya koronavirüsün etkisi altında kalmaya başladı. Çin’in Wuhan kentinde ilk olarak görülen virüs ilerleyen günlerde dünyanın dört bir yanına yayıldı. Salgının etkisini ağırlıklı olarak ABD ve Avrupa’da gösterdiğini söyleyebiliriz. Son rakamlar dünya genelinde koronavirüs tanısı alan kişi sayısının 54 milyonu geçtiğimi gösteriyor. Toplam ölüm sayısı ise 1.3 milyonu geçmiş durumda. Uzmanlar bu sayının her geçen gün daha da artacağını belirtiyor.

Dünyanın COVID-19 pandemisinden tam anlamıyla kurtulması için etkili bir aşının bulunması gerekiyor. Sektörün önde gelen ilaç devleri aşı çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Son günlerde Prizer ve BioNTech’in etkili bir aşı bulduğu dünya gündeminde yer alıyor.

Aşının yüzde 90’ın üzerinde etkili olduğu belirtiliyor ve önümüzdeki aylarda dağıtımının gerçekleşmesi planlanıyor. Diğer taraftan bu çalışmalar siber korsanların da hedefi haline gelmiş durumda. Microsoft konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve hackerların koronavirüs araştırmalarına dair önemli bilgileri ele geçirmek istediğini duyurdu.

Microsoft Aşı Geliştirenleri Uyardı

Microsoft Aşı Geliştirenleri Uyardı

Microsoft’tan yapılan açıklamada Rusya ve Kuzey Kore’deki siber korsanların COVID-19 aşı çalışmalarını hedef aldığına yer verildi. Bu saldırılardan en çok ABD, Kanada, Hindistan ve Güney Kore’deki araştırmacıların etkilendiği belirtiliyor.

Saldırıya uğrayan kişilerin koronavirüs aşısının klinik testlerinde önemli yol aldığı ifade ediliyor. Microsoft hedef alınan şirketlerin adını açıklamadı ve korsanların ne gibi bir bilgiye ulaştıklarına dair bilgilendirme yapmadı. Alınan güvenlik önlemleri nedeniyle bu saldırıların büyük bölümü ise engellendi.

Hackerların farklı siber saldırı yöntemlerinden yararlandığına yer veriliyor. Bu yöntemler arasında oltalama ve kaba kuvvet saldırısı adı verilen taktiklerin olduğu belirtiliyor. Microsoft yöneticilerinden Tom Burt pandemi ile mücadeleye zarar veren bu saldırıların rahatsız edici olduğunu ve sivil toplum tarafından lanetlenmesi gerektiğini söyledi.

Microsoft Nisan ayında güvenlik tehditlerine karşı araştırmacıları uyaran AccountGuard adlı bir sistem geliştirmişti. O günden bu yana 195 sağlık kuruluşunun bu hizmete kayıt yaptığı ve bu sayede 1.7 milyon e-posta hesabının koruma altında olduğu kaydedildi. Microsoft ayrıca bu gibi saldırılara karşı uygulanabilir bir yasa çıkması gerektiğini belirtiyor.

Şirketten bu konuyla ilgili açıklamada, “Dünyanın pandemiye bir son vermek için birleştiği ve Covid-19 için güvenli ve etkili bir aşının geliştirilmesini endişeyle beklediği bir zamanda, dünya liderlerinin, sağlık kurumlarımızın güvenliği etrafında birleşmeleri ve hepimize yardım etmek için çabalayanları hedef alan siber saldırılara karşı yasa çıkarmaları gerekiyor” ifadelerine yer verildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum