Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Microsoft Güçlü Gelir Artışı Tahminiyle Dikkat Çekti

Çok uluslu teknoloji şirketi Microsoft, güçlü gelir artışı tahminleriyle pazar korkularını yatıştırıyor. Detaylar haberde;
Microsoft Güçlü Gelir Artışı Tahminiyle Dikkat Çekti
HABER GİRİŞ

Microsoft Corp, bulut bilişim hizmetlerine olan talebin ve hisselerin yüzde 5 artmasının etkisiyle bu mali yıl gelirinin çift haneli artacağını tahmin ediyor.

Güçlü görünüm ve beklentiler, enflasyonun yükseldiği ve tüketicilerin harcamaları azalttığı bir zamanda geliyor.

Bu dönem ayrıca Microsoft’un pandemi kaynaklı hibrit çalışma modellerine geçişten yararlanmaya devam ettiği ve yatırımcıların ekonomik gerilemeye hazırlandığı bir süreç olarak dikkat çekiyor.

TECHnalysis Research analisti Bob O’Donnell yaptığı açıklamada Microsoft’un tahmininin olumsuz ekonomik eğilimlere rağmen şirketlerin daha fazla iş yapmaya ve çevrimiçi çalışmaya devam ettiğini gösterdiğini söyledi.

“Microsoft Olağanüstü İyi Bir Konumda”

Görünüm hakkında “Bunun Microsoft’a özgü olduğunu düşünmüyorum” diyen O’Donnell, “Microsoft, sahip olduğu çeşitli işletmeler, yazılımlarının ve bilgi işlem hizmetlerinin kuruluşlar için oynadığı kritik rol nedeniyle olağanüstü derecede iyi bir konumdadır” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

1 Temmuz’da başlayacak mali yıl için olumlu tahmine rağmen, Microsoft’un dördüncü çeyreğe ilişkin sonuçları, doların güçlenmesi, bilgisayar satışlarının yavaşlaması ve reklamveren harcamalarının düşmesi nedeniyle hafif bir kayba neden oldu.

Diğer yandan Microsoft’un yatırımcı ilişkilerinden sorumlu genel müdürü Brett Iversen, şirketin Azure isimli bulut hizmeti için rekor rezervasyonlarla bulut işi için en iyi çeyreğini yaşadığını söyledi.

Azure büyümesi yüzde 40 oldu ve Visible Alpha tarafından derlenen yüzde 43 analist hedefini az farkla kaçırdı. Refinitiv’e göre, daha geniş akıllı bulut bölümünde gelir, Wall Street’in 19,1 milyar dolarlık ortalama hedefinin önüne geçip yüzde 20 artarak 20,9 milyar dolara ulaştı.

30 Eylül’de sona eren ilk çeyrek için, akıllı bulut bölümünün 20,3 milyar ila 20,6 milyar dolar arasında bir gelir getireceği ve üst sınırın analistlerin tahminlerinin biraz üzerinde olacağı tahmin ediliyordu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.